Jihoafrická republika
Jihoafrická republika, stát ležící v nejjižnějším cípu Afriky, se díky svému pestrému povrchu řadí k jedné z nejkrásnějších afrických zemí. Kromě nádherné přírody vyznačuje se vyznačuje i etnicky pestrým obyvatelstvem, velkým nerostným bohatstvím a vyspělou ekonomikou.
Sever území zabírá jižní výběžek pánve s poušťí Kalahari. Od něj se krajina směrem na jih zdvihá do půlkruhovitého uspořádání jihoafrických plošin s výškami mezi 1200-1500 m n. m. Plošiny na jihovýchodě a východě ohraničují Dračí hory (Drakensberg), které jsou zároveň nejvyšším pohořím. Rozprostírají se mezi Obratníkem Kozoroha a Mysem dobré naděje. V nich se vypíná nejvyšší bod země, Injasuti (3408 m n. m.). Pohoří strmě spadá do úrodné pobřežní nížiny, jejíž šířka se mění od pár kilometrů až po 100 km.
Na území státu se nachází několik desítek přírodních parků a rezervací. Možnosti trekingu se nabízí v pohoří Drakensberg ve vnitrozemí a na známých trekových stezkách podél východního pobřeží. Na pobřeží Indického oceánu jsou místa s údajně nejlepšími vlnami pro surfing v Africe. K největším městům patří Johannesburg, Pretoria, Durban a Cape Town.
Území bylo osídleno již v nejstarších dobách. V roce 1952 zde Holandská východoindická společnost založila stanici pro zásobování lodí plujících do Indie. Postupně začali území osidlovat holandští farmáři. Mezi bělošskými farmáři a černošskými bantuskými kmeny docházelo k ozbrojeným střetům. V průběhu století došlo ke dvěma válkám mezi Búry a Angličany, které skončilo roku 1902 vítězství britských vojsk. Roku 1910 byla vytvořena Jihoafrická unie. V roce 1961 se Jižní Afrika prohlásila republikou a přestala být členem Commowealthu. Odpor proti apartheidu byl stíhán stále tvrděj a v roce 1976 došlo ke krvavému potlačení vzpoury černošské mládeže, která měla za následek stovky mrtvých. Začátkem 90. let došlo k ukončení politiky apartheidu, k vypracování nové ústavy a v roce 1994 k prvním demokratickým volbám.
V zemi má vedoucí postavení těžký průmysl. Významná je těžba černého uhlí, železné rudy, platiny, zlata, stříbra, diamantů, bauxitu a rud. Pěstují se především brambory, sorgo, cukrová třtina, slunečnice, bavla, kukuřice a pšenice. Pro zemi je významný zejména cestovní ruch.
Zajímavá místa a města JAR : Johannesburg, North Cape, North West province, Pobřeží a vnitrozemí, West- A Southkap
Fotogalerie JAR : South Africa, JAR
JAR : cestopisy