Jihoafrická republika

Doporučená doba návštěvy

Počasí je vhodné k cestování prakticky po celý rok. Východní náhorní plošiny mají teplá léta a mírné zimy. Teploty v létě mohou občas stoupnout velmi vysoko, v zimě mohou být noci dost studené. Západní vnitrozemí je suché a horké. Totéž platí pro západní pobřeží, ale teploty jsou zde snižovány studenými atlantickými proudy.

Počasí

Vzhledem k rozloze Jihoafrické republiky je v jednotlivých částech země různé. Obecně se roční teploty v červenci pohybují mezi 10-13°C, v lednu stoupají až k 22,5°C. Úhrn srážek bývá průměrně 650-700 mm. K severozápadu srážek ubývá; zhruba na 5% země spadne více než 1000 mm.

Orientační ceny:


Ceny jsou různé Dvojlůžkový pokoj v jednoduchém hotelu se dá sehnat od 20 USD. Ubytování v chatách, které je běžné v parcích a jiných turistických oblastech, může být od cca 15 USD na osobu až k cenám desetinásobně vyšším v drahých resortech.

V restauraci se najíte od 3 USD.

 

Doprava

Hlavní mezinárodní letiště leží v Johannesburgu, pár linek létá i do Cape Town a Durbanu. Platí se příletová daň.

Pokud hodlá český turista řídit v JAR automobil, vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz. V Jihoafrické republice se jezdí vlevo.

Nedoporučuje používat mikrobusy jezdící po pravidelných trasách, mimo jiné i s ohledem na jejich velmi špatný technický stav.

 

Rizika

V JAR je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy sídlišť ve velkoměstech, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe příliš neupozorňovat.

Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět jen do poloviny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou, může být fingovaná.
Při cestě do Krügerova parku nebo národních parků v provincii Kwazulu Natal je žádoucí vybavit se účinným antimalarikem a repelentem. Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem nebezpečí napadení krokodýly, hrochy a na výskyt bilharzie. Vzhledem ke značné intenzitě slunečního záření je nezbytné používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem a brýle proti slunci.

V zemi je značně rozšířena i tuberkulóza. JAR je také země s nejvyšším počtem HIV pozitivních osob. Vysoké procento populace je nakaženo i jinými pohlavními chorobami. Doporučuje se zvýšená opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními.
Zdravotnictví je na poměrně vysoké úrovni, ale ceny lékařského ošetření jsou však pro cizince značně vysoké.

Svátky a zvláštní události

Kalendář významných událostí:


březen: Cape Argus Pick 'n' Pay Cycle Tour, Kapské Město


Duben: Castle Lite Two Oceans Marathon, Kapské Město


Květen: South African Masters Games, Port Elizabeth.

Červen: (1) Comrades Marathon, Durban, (2) Standard Bank National Arts Festival, Grahamstown.

Srpen- říjen: (1) Nanaqualand Wild Flower Season, Westkap, (2) International Eisteddfod of South Africa, Roodepoor

Září: Arts Alive International Festival Johannesburg

Prosinec: Million Dollar Golf Challenge, Sun City.

Očkování

Žlutá zimnice - očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články