Polsko

Mazurská jezeraOblast

Mazurská jezera můžete navštívit u severních hranic Polska. Na malém prostoru se nachází více jak 4 000 jezer. Některá z nich jsou propojena uměle vybudovanými kanály. Mezi jezery najdete také obří jezero Šňardvy (rozloha 114 km2) a Mamry (rozloha 105 km2). Region je bohatý na ptactvo, pro které zde existují rezervace(známý je např. ostrov kormoránů).

Centrem Mazur je městečko Gižicko, leží na rozhraní jezer Niegocin a Kisajno. Základy města položili křižáci, kteří zde vybudovali pevnost proti litevským nájezdům. Hrad byl nazván Loetzen. Mezi pamětihodnosti města patří ruční otočný most přes Luczanski kanál a pevnost Boyen. Ta byla postavena v polovině 19. století a kromě muzea historie nabízí i možnost dlouhé procházky po hradbách.

Jedno z dalších míst, kam se stojí za to podívat, je městečko Mikolajky. Leží na jihu u stejnojmenného jezera. Patří mezi známá letoviska a je základnou pro výpravy na jezero Šňardvy anebo na jezero Luknajno, kde je největší rezervace divokých labutí v Evropě.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články