Indie
Doporučená doba návštěvy
Vzhledem k velké rozloze a sezónním klimatickým změnám není možné stanovit nejvhodnější dobu návštěvy na celý indický subkontinent.
Počasí
V indickém počasí se během roku střídají tři cykly: studené, suché zimy v období od října do března, horká, suchá léta v období od dubna do června a období jihozápadních monzunů, které přinášejí prudké deště.
V zimní sezóně teploty dosahují nízkých hodnot převážně na severních planinách a svazích hor. V pouštních oblastech klesají v noci teploty pod bod mrazu. Směrem na jih panují mírné teploty. Průměrné denní teploty se v měsíci lednu dostanou ke 13 k 21°C, ve větších městech až ke 30°C.
Nejteplejším obdobím je měsíc květen, kdy teploty šplhají až ke 49°C. V jižní oblasti poloostrova nejsou teploty tak vysoké, dosahují průměrných hodnot 35-40°C. Ve vyšších polohách samozřejmě klesají podstatně více.
Intenzivní vedra ustávají s příchodem monzunů v měsíci červnu. Po většinu roku foukají větry od severovýchodu, v letním období se jejich směr otáčí a přinášejí vlhkost z Indického oceánu. V červnu panují průměrné teploty 26-36°C.
Předpověď počasí v Madrasu (Chennai)
Orientační ceny:
Průměrné ceny za ubytování:
nižší třída: 100-500 INR
vyšší třída: 4,000-9,000 INR
Průměrné ceny za stravu:
jednoduchý pokrm: 1-45 INR
vydatnější pokrm: 120-230 INR
1l mléka: 20 INR
bochník chleba: 20 INR
Doprava
Letecky není problém se dopravit do Indie. Většina velkých evropských společností létá do Indie. Nejlevnější letenky nabízí Air India, jejíž linky vzlétají z destinace Frankfurt.
Vzhledem k velké rozloze se nejlepším způsobem dopravy jeví letecká doprava. Po Indii operuje několik soukromých a dvě státní společnosti. Ceny letenek jsou regulovány státem a pro cizince jsou o něco vyšší. Letecká doprava tedy znamená nejrychlejší přepravu, přesnou a velmi schopnou. Jedinou nevýhodou je to, že nelze poznávat přírodní krásy a kulturu Indie.
Indie se chlubí největší železniční sítí na světě. Železnice nabízí na rozdíl od autobusů rychlou, levnou a pohodlnou přepravu, výhodou je noční cestování, které výrazně ušetřuje čas i peníze. V Indii jezdí moderní vlaky IC expresy i velmi staré místní lokálky s dřevěnými sedadly. Tratě navíc vedou nádhernými přírodními scenériemi. Turisté mohou využít slev pro cizince. Na železničních zastávkách se nabízí občerstvení a prodavači zavítají i do vlaku. Na delších cestách roznáší jídlo i pití průvodčí, vše je vcelku hygienicky zabalené, jídlo není příliš kořeněné a je relativně levné. Ceny i cestovní komfort se samozřejmě liší podle stanovených vozových tříd.
Indie má poměrně hustou autobusovou síť, avšak infrastruktura je na docela nízké úrovni. Ceny jsou nízké, avšak tento druh přepravy v důsledku špatných cest nenabízí příliš velké pohodlí. Doporučuje se věnovat větší úsilí zabalení a zajištění zavazadel, poněvadž ta se přepravují na střeše autobusu. Autobusy se dělí do dvou tříd: turistické a místní. Turistické bývají zhruba 2x dražší, avšak opravdové pohodlí očekávat nelze. Autobusy místní třídy jsou často ve špatném stavu, ale mnohdy poskytují jedinou možnost přepravy na krátké vzdálenosti.
Jinou alternativou mohou být džípy, která jsou sice dražší, ale nabízí nesrovnatelně větší rychlost a pohodlí při přepravě.
Pro indickou taxislužbu jsou ceny stanoveny vyhláškou, avšak řidiči je málokdy dodržují, po cizincích požadují několikanásobně vyšší ceny. Proto lze doporučit službu tzv. Prepaid Taxi, kde se platí předem.
Ve městech se hojně na krátké vzdálenosti využívá moto-rikšová či kolo-rikšová přeprava. Tato doprava je levná a v dopravních zácpách velmi rychlá.
Rizika
Pro Evropany je Indie relativně bezpečná země. Problémem je však narůstající pouliční kriminalita a kapesní krádeže. K okrádání turistů bohužel v největší míře dochází v hotelích a vlacích.
Vzhledem k bombovým útokům v roce 2005 se doporučuje vyhýbat se místům s větší koncentrací osob. Nedoporučuje se cestovat do oblasti Kašmíru, kde je zvýšené riziko teroristických útoků, dochází k případům zastřelení cizích turistů nebo k zadržování jako rukojmí.
Indie má nejvíce znečištěné životní prostředí, kontaminovány jsou potraviny i voda. Doporučuje se tak pít pouze vodu z originálně balení a přísně dodržovat hygienické návyky.
I indická infrastruktura není na dobré úrovni, mnohdy naprosto chybějí dopravní značky.
Svátky a zvláštní události
leden - Svátek zasvěcení + islámský Nový rok, 26.ledna - Den republiky, 15.srpna - Den nezávislosti, 2.října - Narození Mahatmy Ghandiho, listopad - Festival světla, 26.listopadu - Narození Guru Nanaky, 25.prosince - Vánoce, 26.prosince - Druhý svátek vánoční