Guinea-Bissau
Rozlohou malý stát leží v západní Africe u Atlantského oceánu. Převážnou část povrchu tvorí nížina. Podél členitého pobřeží se nachází více než 60 ostrovů o rozloze zhruba 1500 km2. Většina povrchu na pobřeží je pokryta deštným pralesem nebo mangrovníkovými porosty. Směrem do vnitrozemí se krajina zdvihá a u hranice s Guineou přechází v pahorkatinu. Vnitrozemí je převážně pokryté savanou, nadmořská výška je 210 m n.m.
Největším městem je hlavní město Bissau. Z přírodních zajímavostí stojí za návštěvu především mangrovníkový přírodní park Cacheu a opuštěné pláže na souostroví Bijagós.
Zemi objevili v 15. Století Portugalci. V 16. stol. proběhla na území rozsáhlá portugalská kolonizace a země se stala centrem obchodu s otroky. V roce 1974 byla oficiálně uznána suverenita země ze strany Portugalska a zhruba od poloviny 80. let se dává do pořádku hospodářská situace.
Giunea-Bissau je jedna z nejchudších afrických zemí, silně závislá na mezinárodní pomoci.
Guinea má sice poměrně velké zásoby bauxitu, měděných a cínových rud, ale příliš je nevyužívá. Lidé se většinou živí zemědělstvím a rybolovem. Hlavními produkty zemědělství jsou kešu, palmová jádra, palmový olej, podzemnice olejná, ryby, dále se pěstuje rýže, kukuřice, maniok, batáty, proso, jamy, cukrová třtina.
Zajímavá místa Guinei Bissau : Bafatá, Bissau, Bijagós, Bolama a Bubaque, Cacheu Natural Park