Ukrajina

Ukrajina,
  • to je země na pomezí odlišných, východních a západních kultur, které se zde mísí. Jak už samotný název země napovídá ("Ukrajina" znamená "pohraniční území"), jednalo se již dříve o zemi, která tvořila jakési nárazníkové pásmo situované mezi Ruskem, Polskem a někdejší Osmanskou říší. Zdejší krajina je typicky rovinatá, s velice úrodnými půdami na Východoevropské rovině, jen menší oblasti na jihu a západě země vyplňuje hornatina.
  • Ukrajina je tvořena čtyřmi rozdílnými oblastmi, první z nich je Západní Ukrajina se silnou polskou menšinou, jež má své centrum ve Lvově. Krajina je známá především pro svou velmi úrodnou půdu Volyňsko-podolské plošiny. Dalším významným regionem je Střední Ukrajina, rozkládající se kolem Dněpru, na kterém leží i město Kyjev - někdejší centrum Kyjevské Rusi. Dnes třímilionová metropole je přirozeným kulturním a správním centrem samostatného státu.
  • Jakési průmyslové centrum státu tvoří jeho východní část, zdejší Doněcká oblast představuje jednu ze světových jádrových oblastí, založenou na stoleté těžbě černého uhlí. Největšími centry jsou milionová města Doněck a také Rostov, ležící v ústí Donu.
  • Nepřehlédnutelnou součástí dnešní Ukrajiny je také poloostrov Krym, který je nejcennější klimatickou lázeňskou oblastí.

Města a zajímavá místa Ukrajiny : Zakarpatí, Kyjev, Lvov, Užhorod, Poloostrov Krym

Fotogalerie Ukrajiny : Odesa, Kyjev, Ukrajina

Cestopisy z Ukrajiny : cestopisy 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články