Tunisko

Doporučená doba návštěvy

Nejlepší období pro návštěvu Tuniska je jaro a podzim, kdy jsou teploty nejpříznivější

Počasí

Severní Tunis má typické středomořské podnebím, s teplými a suchými léty (červen až srpen), a mírnými a vlhkými zimami (prosinec až únor). Nejvyšší teploty dosahují 32°C a neklesnou pod 6°C. V horách na severozápadě občas sněží. Průměrné roční srážky se pohybují od 1000mm na severu po 150mm na jihu.

 

Orientační ceny:

Ubytování 9-18€

Jídlo v restauraci 5-9€

Litr benzínu 0,25€

Láhev vody 0,60€

Pivo 1,2€

Doprava

Převážná většina turistů cestujících do Tuniska využívá leteckou přepravu a přistává na letištích Tunis-Karthágo, Monastýr a Jerba. Tuniské aerolinie nabízejí lety do mnoha zemí Evropy, Středního východu a Afriky. Další oblíbenou možností dopravy je využít trajektu z Francie nebo Itálie. Na trajektu je možné přepravit auto nebo motorku.Dopravu mezi Alžírem a Tuniskem zajišťují pouze taxíky. Cestu z Libye stěžuje získání víza v Libyi.

Doprava v Tunisku je velmi dobře rozvinutá a každé město má spojení s hlavním městem. Lokální aerolinie jsou značně omezeny počtem letišť, která jsou pouze 4 pro vnitrostátní dopravu a to Gafsa, Jerba, Sfax a Tozeur. Národní autobusová společnost zajišťuje dopravu klimatizovanými autobusy v okolí každého města. Služby jsou rychlé na slušné úrovni a ne příliš drahé. Železniční síť je moderní a spojuje větší města. Nejrychlejším způsobem dopravy je využití společných taxi (tzv. louages), která vás rychle a bezpečně dopraví kamkoli. Spojení s ostrovy Jerba a Kerkennah zajišťují za Malý poplatek trajekty. Půjčit je možné i kola avšak před cestou se vřele doporučuje pořídit si sadu na lepení pneumatik. Hlavní město Tunis se může pochlubit tramvajovou dopravou.

Rizika

Tunisko je relativně bezpečná země jediné nebezpečí v zemi je terorismus. Dále se doporučuje nepřekračovat hranice s Alžírem v případě, že cestujete nezávisle.

Svátky a zvláštní události

Islámský kalendář je o 11 dní kratší a tedy prázdniny jsou každý rok o 11 dní dříve. Mezi nejvýznamnější svátky patří svátek Ras as-Sana oslava Islámského nového roku a Moulid an-Nabi oslava narození proroka Mohameda kolem měsíce května. Ramadan je slaven v devátém měsíci Islámského kalendáře. Během tohoto měsíce údajně prorok Muhamed obdržel první Boží zjevení. Eid al-Adha je období poutě do Meky, kterou musí každý Muslim vykonat nejméně jednou ve svém životě. Další svátky jsou Nový rok, Den nezávislosti (20. března), “Youth Day“ (21. března), “Martyr's Day“ (9. dubna), Svátek práce (1. května), Den republiky (25. července), “Public Holiday“ (3. srpna), Den žen (13. srpna), “Evacuation Day“ (15 října) a výročí nástupu Ben Aliho (7. listopadu).

Očkování

Žlutá zimnice - očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články