Thajsko

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou k návštěve Thajska je období od listopadu do února, kdy nepanují taková vedra a nepadá mnoho dešťových srážek.

Počasí

Thajské klima je typicky monzunové. Během zimních měsíců od října do dubna (označované jako suché období) vanou větry ze severovýchodu, v letním období od května do září, kdy přinášejí četné deště, vanou od jihozápadního směru. V letním období spadne přibližně 1500mm srážek a teploty přesahují 30°C. V zimním období naprší 150-250mm a teploty klesnou na průměrnou hodnotu 20°C. Vyšší teploty samozřejmě panují v nížinném vnitrozemí než na pobřeží a ve výše položených oblastech. Nejteplejším měsíce je duben.

Předpověď počasí v Bangkoku

Předpověď počasí v Phuketu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 130-600 ThB

vyšší třída: 3000-10000 ThB

Průměrné ceny za stravu:

jídlo v normální restauraci: 40-180 ThB

jídlo v dražší restauraci: 300-500 ThB

talíř rýže s kari: 25 ThB

Doprava

Na území Thajska operuje několik vnitrostátních linek a letecká síť se stává opravdu hustou. Vzhledem k velkému rozsahu území je tato doprava výhodná k cestování do vzdálených míst.

Na území státu je položeno přes 4000 km železnic a pokrývá tak většinu míst. V porovnání s autobusovou dopravou je ta vlaková sice o trochu pomalejší, avšak levná, bezpečná a velmi přesná. Cestování vlakem nese své orientální kouzlo a návštěvníci by si tuto zkušenost neměli nechat ujít.

Autobusové terminály se nacházejí téměř v každém městě jakékoli velikosti. Státní linky nabízejí vysoký luxus a výhodnou cenu. Ve státě operuje i několik soukromých linek, které se předhánějí v cenách, zato však poskytují menší komfort, bezpečnost a spolehlivost.

Po Bangkoku jezdí velmi známé tuk-tuky - tříkolové motorky a neuvěřitelné množství taxíků i moto taxi, které poskytují optimální a rychlé řešení dopravy po městě. Turisté by si však měli dávat pozor na to, aby taxikáři používali taxametry, jinak vyřknou přemrštěnou cenu. Ve městě se dosti využívá i lodní přepravy, Bangkoku se ne nadarmo přezdívá „Benátky východu“.

Rizika

Cestovatelům pohybujícím se v turisticky atraktivních oblastech prakticky nebezpečí nehrozí. Příjmy z turistiky nezahrnují pouze malou část z příspěvků do státní pokladny, takže se tamní vláda stará o bezpečnost turistů. Ovšem i zde (jako v laždé zemi) menší kriminalita existuje, doporučuje se hlídat si své doklady a neukazovat velké množství peněz na veřejnosti.

Thajsko se dosti věnuje boji proti drogám. Za obchodování, držení nebo převážení drog se udělují velké tresty - až doživotní.

Thajsko je vyhledáváné i pro tzv "sexuální turistikou", rizika nákazy pohlavně přenosnými nemocemi se stále zvyšují.

Svátky a zvláštní události

1. leden - Nový rok, 11. březen - Magha Puja Day, 6. duben - Chakri Day, 13.-15. duben - thajský Nový rok neboli Songkran Festival, 5. květen - Den korunovace, 10. květen - Wisakha Bucha Day, 8. červenec - Asalha Pucha Day, 9. červenec - Buddhist Lent Day, 12. srpen - narozeniny královny, 23. říjen - Chulalongkorn Day, 5. prosinec - narozeniny krále, 10. prosinec - Den ústavy, 31. prosinec - novoroční svátky

Očkování

 
Povinná ockování

Žlutá zimnice - očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Doporucená ockování

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Japonská B encefalitida - očkování doporučeno pro delší pobyty ve venkovských oblastech a v období výskytu

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Ochrana proti malárii

Riziko nákazy v jednotlivých oblastech země: Celá země, zvláště venkovské, zalesněné a kopcovité oblasti. Bez rizika jsou města Bangkok, Chiang Mai, Sangkhla a turistické oblasti Pattaya a Phuker.

Kurz

100 THB = 63,13 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články