Tádžikistán

Doporučená doba návštěvy

Vhodnou dobou k návštěvě je jaro a podzim.

Počasí

Tádžikistán zažívá extrémně teplá léta, kdy červencové denní teploty šplhají ke 42°C, a velmi chladné zimy s průměrnými teplotami -12°C. V období od října do května zuří v horských oblastech sněhové bouře a teploty mohou klesnou až k -45°C. Příjemné počasí přináší jaro, avšak také přicházejí časté husté deště a v období od června do října bouře.

 

Předpověď počasí v Dušanbe

Předpověď počasí v Kudžándu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 1-10 USD

vyšší třída: 60-90 USD

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 1-10 USD

vydatnější pokrm: 15-20 USD

Doprava

Do Dušane směřují lety z Moskvy, Mnichova či Istanbulu.

Prakticky jedinou rozumnou možností cestování mezi velkými městy je pomocí autobusů a minivanů, ovšem jen pokud jsou silnice sjízdné.

V Tádžikistánu vedou i tři hlavní železniční tratě, které spojují Dušane s městem Tugul na afghánské hranici, s městem Termez na uzbecko-afghánské hranici a se severovýchodním regionem. Cestování vlakem však není kvůli lupičům bezpečné.

Nabízí se i využití taxíků, avšak bývá obtížné se domluvit s taxikářem na cílu cesty, jelikož lidé často užívají a pletou nová i stará pojmenování míst a ulic. Výhodou je, že se dá usmlouvat velice příznivá cena za svezení.

Rizika

Doporučuje se dodržování podmínek vízového režimu, aby se cestovatelé vyhnuli pokutě, časovému zpoždění či dokonce zákazu vstupu do země. Dále se doporučuje informovat o místě pobytu a pohybu Velvyslanectví České republiky v Taškentu vyplněním dotazníku na webové stránce : www.mzv.cz/tashkent.

Svátky a zvláštní události

1.ledna - Nový rok, 8.března - Mezinárodní den žen, 20.-22.března - Perský nový rok, 1.května - Den práce, 9.května - Den vítězství, 9.září - Den nezávislosti, 6.listopadu - Den ústavy, 9.listopadu - Národní den usmíření

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1 TJS = 6,11 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články