Švýcarsko

Doporučená doba návštěvy

Léta jsou mírná a v chráněných oblastech až horká. Zimy jsou chladné a průměrná teplota se pohybuje okolo -7°C.

Během roku spadne dostatek srážek, nejvíce však na horách. Ve výškách nad 2 500 metrů jsou tzv. oblasti věčného sněhu.

Počasí

Mírné kontinentální, středomořské a oceánské klima ovlivňují výškové rozdíly a členitost terénu. Teplotní a srážkové rozdíly jsou znatelné na vzdálenosti několika km.

 

Orientační ceny:

chléb - od 2 CHF
voda 1,5l - CHF 1.20,
pivo 1/3 - CHF 1,25,
sýr 10 dkg CHF 2,80,
víno švýcarské stolní od CHF 2,50, dobré cca CHF 8,
ovoce 1 kg od 2,80 CHF,
okurka 1 ks 1 CHF
pivo 0.33 CHF 4,40,
víno 2dcl - CHF 8,
džus CHF 4,50.
brambory 1 kg 1,40 CHF
banány 1 kg 2,20 CHF
pomeranče 1 kg 2,90 CHF
jogurt ovocný 150 g 0,95 CHF

Doprava

Letecky lze do Švýcarska přicestovat přímými linkami mezi Prahou a Curychem, které zajišťuje švýcarská společnost CrossAir. Linky létají denně. Letadla z ČR přistávají na mezinárodním letišti v Curychu, na další čtyři letiště se dostanete s přestupem.

 

Mezinárodní vlaky přijíždějí do Švýcarska z různých evropských zemí. Pokud pojedete s přestupem do Curychu, pojedete přes rakouský Linec či německý Mnichov. Cesta trvá i s přestupy do 17 hodin. Jízda je pohodlná, rychlá a drahá. Součástí vlaků jsou také jídelní a lůžkové vozy.

 

Cestovat autobusem lze na pravidelné lince do Curychu po trase Brno - Praha - Plzeň - Rozvadov/Waidhaus (Německo) - Lindau/Hörbranz (Rakousko) - Höchst/St. Margareten (Švýcarsko) - St. Gallen - Curych. Cestu má 700 kilometrů a měla by trvat cca 11 hod. Do dalších měst je možné cestovat z Curychu, odkud vyjíždí většina spojů.

Rizika

Žádná zvláštní rizika nehrozí.

Svátky a zvláštní události

Nový rok 1. leden
Velký pátek  
Velikonoční pondělí  
Svátek práce 1. května
Nanebevstoupení Páně  
Svatodušní pondělí  
Státní svátek Švýcarska 1. srpen
Boží hod vánoční 25. prosinec
Svatý Štěpán 26. prosinec

Další informace

Střední část Švýcarska je hornatá, s Glarnerskými, Lepontskými a Bernskými Alpami. Jsou zde desítky jezer a také známý průsmyk sv. Gotharda. Tvoří ji kantony Luzern, Zug, Schwyz, Uri, Glarus a polokantony Waldenu. Nejznámějším a nejkrásnějším městem je Luzern (památky: dřevěný malovaný most, gotické domy, barokní kostel aj.). Ve Schwyzu jsou také zajímavé měšťanské domy, v Zugu historické jádro. Alpy, které zde dosahují výšky 3 000 m, jsou pokryty ledovci, jsou zde i vodopády, jeskyně a soutěsky.

Ve starobylém Sankt Gallenu zaujme klášter a honosné domy, podobné najdete i v Schaffhausenu. Mnoho památek mají i Zürich a Winterthur. Z přírodních zajímavostí jsou významné vodopády na Rýnu u Schaffhausenu nebo soutěska Taminaschlucht u Bad Ragaz. Leží zde i největší termální lázně ve Švýcarsku - Baden.

Západní část Švýcarska tvoří 2 polokantony Baselu, kantony Solothurn, Fribourg, Vaud, Neuchâtel a Jura. Většinu území pokrývá pohoří Jura, dosahující výšek téměř 1 700 m. V oblasti je řada římských památek (Nyon, Avenches, Liestal, Saint Croix aj.). V Lausanne je jedna z nejkrásnějších gotických katedrál, galerie a muzea. Ty najdete i v městech Basel a Neuchâtel. Pěstuje se zde vinná réva.

Očkování

Doporučená očkování jsou: tetanus, záškrt a klíšťová encefalitida.

Kurz

17,303 Kč/CHF

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články