Svatý Tomáš a Princův ostrov

Svatý Tomáš a Princův ostrov (oficiálním názvem Republica Democratica de Sao Tome e Principe) je ostrovní stát nacházející se v Guinejském zálivu asi 250 km od pobřeží Gabonu. Tento nevelký rovníkový stát je tvořen několika ostrovy sopečného původu. O sopečném původu vypovídá i spousta vyhaslých vulkánů. Nejvyšší horou je vyhaslá sopka Pico de Sao Tome (2 024 m n.m.). Celé pobřeží je omýváno Atlantským oceánem.

Historie státu spadá do 15. století, kdy tyto neobydlené ostrovy byly objeveny Portugalci a začalo postupné osidlování. Ze začatku hlavně černochy z africké pevniny. Ostrovy se staly portugalskou kolonií a jejich nezávislost byla Portugalskem uznána až v roce 1975. Ústava v roce 1990 zavedla pluralitní politický systém a následujícího roku se konaly první svobodné prezidentské volby.

Největším ostrovem z celého souostroví je Svatý Tomáš, jehož rozloha činí 836 km2. Druhým největším ostrovem je s rozlohou 128 km2 Princův ostrov.

Největší města

  • Sao Tome – 62 000 obyvatel (hlavní město)
  • Santo Amaro – 8 000 obyvatel
  • Neves – 8 000 obyvatel
  • Trinidade – 8 000 obyvatel
  • Santana – 8 000 obyvatel
Zajímavá místa Svatého Tomáše a Princova ostrova : Sao Tome, Llhéu das Rolas, Princův ostrov, Praia das Sete Ondas a Praia Grande

 

 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články