Súdán

Súdán je rozlohou největší země v Africe a desátá největší na světě. Země se nachází mezi Africkým výběžkem a Středním východem. Na severu sousedí s Egyptem, na východě s Eritrejí a Etiopií, na jihovýchodě s Keňou a Ugandou, na jihozápadě s Demokratickou republikou Kongo a Středoafrickou republikou, na západě s Keňou a na severozápadě sousedí s Libyí.

Súdán se nachází v severní Africe a má 853km pobřeží v Rudém moři. Terén je převážně tvořen plochými pláněmi, které jsou jen občas narušeny kopci. Na západě se nachází nejvyšší pohoří Súdánu Jebel Marra. Zemi protínají Modrý a Bílý Nil, které s v Chartúmu slévají a dávají tak vzniknout řece Nil.

Největší zajímavostí v Súdánu jsou jeho historické památky ať už to jsou pyramidy starého královského města severně od Chartúmu nebo zbytky nubijského města Karima v Dongole. Nachází se zde také jeden z největších národních parků (Dinder National Park) na světě při hranicích s Etiopií. Za zmínku rovněž stojí možnost potápění v Rudém moři plném rozličných druhů ryb a korálových útesů.

Súdán se stal nezávislým v roce 1956. Británie souhlasila se súdánskou nezávislostí po revoluci v Egyptě (1952).

Zajímavá místa a města Súdánu : Chartúm, Rudé moře, Jebel Marra, Meroe, Národní park Dinder

Súdán : fotografie  

Súdán : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články