Somálsko

Somálsko je východoafrickým státem, který se nachází na Somálském poloostrově (známém také jako Africký roh). Sousedí s Etiopií na západě, Džibutskem na severozápadě a Keňou na jihozápadě.

Většina území Somálska je tvořena 2 000 m vysokou vysočinou Ogo. Úzké pobreží je neúrodné, křovinaté. Poměrně úrodné jsou jen severní svahy vysočiny.

Nezávislost od: 1. června 1960 (bývalá italská kolonie)

Somálsko v současnosti existuje pouze formálně. Země nemá uznávanou vládu a je rozdělená na několik regionů, které jsou v rukou vlád mezinárodně neuznaných republik.V zemi probíhá občanská válka.

Somálsko patří mezi nejzaostalejší a nejchudší státy světa, a proto je ve velké míře závislé na zahraniční potravinové pomoci.

Země není v současné době považována za bezpečnou ani pro drsné cestovatele. Hranice s ostatními státy jsou s výjimkou Džibutska uzavřeny.

Nejvýznamnějším sektorem hospodářství zůstává zemědělství. Pěstují se obilniny, okopaniny, luskoviny, olejnaté plodiny, banánovníky, citrusy, kadidlovníky, myrhovníky, akácie + chovají se ovce, kozy, velbloudi.
 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články