Slovinsko

LublaňMěsto

Hlavní město Slovinska je plné bank, moderních business center, ale také zde nalezneme malé klikaté uličky, hospůdky, kavárničky, nábřeží a parky...

Památky, které zde po sobě zanechal nejvýznamnější slovinský architekt Josip Plečnik (stavěl také pražský Hrad) je Národní univerzitní knihovna, Tromostovje, úpravy Hradu, Križanke, park Tivoli, pojišťovna.

Lublaňská katedrála sv. Mikuláše stála už ve 13. století, současná barokní úprava je z let 1701 - 1708. Vykopávky na lublaňském hradu prokázaly, že zde byla opevněná hradba už v dobách Keltů, i Římané tu měli svou vojenskou posádku. Dnešní podoba pochází z úprav po zemětřesení spolu s dalšími renovacemi v 17. století.

Protějškem lublaňského hradu je Tivolski grad, původně sídlo jesuitů postavené na počátku 17. století. Po zrušení tohoto řádu byl rezidencí lublaňského biskupa, v polovině 19. století zde sídlilmaršál Radetzky, za něhož získal hrad Tivoli také svou efinitivní podobu.

První stavba městské radnice (Rotovž) byla znovu přestavěna architektem Gregorem Mačkem. Před budovou radnice stojí jeden z monumentů Lublaně, Robbova fontána z symbolizující 3 kraňské řeky (Sávu, Krku a Ljubljanici).

Jednou z dominant moderní Lublaně je "Mrakodrap" neboli Nebotičnik. Je to první výšková budova v Lublani postavená v r. 1933.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články