Seychely

Souostroví Seychely (státním zřízením republika) leží v západní části Indického oceánu, asi 1 600 km na východ od Afriky. Tvoří jej více než 100 drobných ostrůvků (z hlavní části korálových) roztroušených na ploše větší než 1 milion km2 v Indickém oceánu.

Ostrovy jsou dvojího původu. Hlavní ostrovy Mahé, Praslin aj. představují podmořské výlevy žul s četnými skalami: ostatní jako ostrovy Amiranty, Coetivy, Providence, Aldabra, Farquhar tvoří malé ploché korálové atoly. Většina z ostrovů nemá vodu a sotva polovina je obydlena.

Většinu země tvoří chráněná území, naleznete zde řadu endemitů (například želvu obrovskou).

Souostroví dostalo pojmenování podle ministra financí za vlády Ludvíka XV. – Moreau de Seychelles. Od roku 1741 bylo francouzskou, od roku 1810 anglickou kolonií. Nezávislost získalo v roce 1976.

Seychely se chlubí více než sedmdesáti plážemi, z nichž padesát patří mezi nejkrásnější na světě. I proto je to v poslední době jedna z nejnavštěvovanějších destinací světa.

Seychely jsou relativně bohatou zemí, jejíž ekonomika je založena na cestovním ruchu, který vytváří až 1/3 hrubého domácího produktu. Počet návštěvníků za rok převyšuje asi o polovinu počet stálých obyvatel. V zemědělství převládá vývoz ryb, (zejména konzervovaný tuňák), skořice, kopry, tabáku a kokosových ořechů. Těží de guano a sůl. Průmysl je omezen na zpracování ryb a zemědělské produkce.

Gramotných je asi 90 % dospělých.

Města a zajímavá místa Seychel : Aride, Curieuse, La Digue, Mahé, Praslin

Seychely - fotogalerie : Seychely - příroda, Seychely - město, Seychely - lidé 

 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články