Šalomounovy ostrovy

Doporučená doba návštěvy

Zemi lze navštívit celoročně, ale v období listopad až květen se mohou vyskytnou cyklóny s větším množstvím dešťových srážek.

Počasí

Období sucha zde panuje od května do listopadu. Mezi lednem až květnem se vyskytují cyklóny. Průměrné teploty se pohybují celý rok mezi 21o – 32oC.

Orientační ceny:

průměrné ceny za ubytování: 70 - 170 SBD

ceny za luxusní ubytování od: 600 SBD

průměrné ceny za hlavní jídlo dne: 30 - 70 SBD

Doprava

Šalamounovy ostrovy mají jediné mezinárodní letiště – Henderson. Letiště se nachází 11 km východně od hlavního města Honiara. Letiště je malé, ale jsou zde půjčovny aut a směnárny. Přímé lety létají z Austrálie (Brisbane) a ze okolních států jižního Pacifiku. Odletový poplatek je cca 40 USD.

Je možné se do země dostat také po moři, ale cesta zabere daleko více času. Většina lodí míří do hlavního města Honiara.

Mezi jednotlivými ostrovy je nejjednodušší se pohybovat pomocí místní leteckých společností. Pohled z letadla na jednotlivé ostrovy určitě stojí za to a je považován za výhodu letecké dopravy.

Mezi ostrovy existuje také námořní doprava, ale je nepravidelná, nenaleznete zde jízdní řády.

Najmout auto lze pouze v hlavním městě a jedná se o drahou záležitost. Lepší je využít služeb místních taxi. V hlavním městě také jezdí minibusy, které jsou levné a frekventované.

Rizika

Vzhledem k bezpečnostním rizikům je třeba turistickou cestu na Šalamounovy ostrovy zvážit. Během pobytu se důrazně doporučuje vyhýbat se větším shromážděním, např. demonstracím. Před cestou do venkovských oblastí ostrova Guadalcanal a do dalších provincií je vhodné se informovat o aktuální bezpečnostní situaci.

V roce 2000 došlo na ostrovech ke státnímu převratu, který vyústil ve vlnu občanských nepokojů. V roce 2003 byly do země pozvány mezinárodní policejní jednotky vedené Austrálií, aby v zemi obnovily pořádek. Od té doby se situace částečně stabilizovala, ale v některých oblastech nelze zvýšené nebezpečí vyloučit.

Před cestou na Šalamounovy ostrovy doporučujeme zaslat na Generální konzulát ČR v Sydney informaci o počtu a jménech osob, délce a trase plánované cestu.

V uplynulých třech letech bylo v zemi zaznamenáno několik případů okradení a přepadení turistů, zejména v oblasti hlavního města Honiary.

Na ostrovech je běžné zemětřesení. Mezi lednem až květnem se vyskytují cyklóny.

Svátky a zvláštní události

1.1 - Nový rok

březen / duben - Velikonoce

10.6 - Oficiální narozeniny královny

7.7 - Den nezávislosti

25.12 - Vánoce

26.12 - Národní den Díkuvzdání

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články