Rusko

VladivostokMěsto

Přístavní město a námořní základna Tichého oceánu. Před 2. světovou válkou byl Vladivostok vzkvétajícím obchodním centrem Ruska, což se po válce změnilo. V letech 1958 až 1990 bylo město uzavřené všem návštěvníkům. Polohou je Vladivostok srovnáván s americkým San Franciscem, a to díky malebným kopcům a návrším, z nichž se naskytne nádherný výhled na moře.

Zdejší přístav je plný válečných lodí. Město je obklopeno velkou přírodní rezervací, v níž má domov mnoho vzácných živočichů, např. černý a hnědý medvěd nebo sibiřský divočák.

Vladivostok je také konečnou zastávkou na nejdelší trati světa - Transsibiřské magistrále, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Původně jednokolejná trať je dnes rozšířená a jezdí zde už elektrické lokomotivy. Spojuje dva kontinenty, Evropu a Asii, a měří cca 10 000 km. Stavební práce začaly současně na obou koncích železnice, v Moskvě i Vladivostoku. Největší problém tvořilo zamrzlé Bajkalské jezero.

Až v Anglii byl proto postaven speciální ledoborec, který sem byl dopraven rozložený na kusy a v Irkutsku smontován, aby práce mohly pokračovat v zimních měsících. Otevření železnice znamenalo obrovskou časovou úsporu.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články