Rusko

Doporučená doba návštěvy

Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, a proto nejvíce turistů přijíždí do Ruska právě v této době. Stinným faktem je ovšem to, že v létě v Rusku často prší. Pokud se tedy chcete vyhnout dešti a návalu turistů, měli byste tuto zemi navštívit v květnu a červnu nebo až v září a říjnu. Začátek jara je deštivý, blátivý a nepříliš příjemný.

Počasí

Převažuje zde chladné kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Téměř 2/3 území pokrývá polovinu roku sníh. Na severovýchodní Sibiři v oblasti Verchojanska dosahují zimní teploty nejnižších hodnot na Zemi s výjimkou Antarktidy (absolutní maxima -70 stupňů), v krátkém létě tu ale mohou teploty vystoupit až na 30 stupňů.

Téměř celá Sibiř a Dálný východ se nachází v pásmu věčně zmrzlé půdy. Většina řek na Sibiři a Dálném východě na 6 měsíců zamrzá. Průměrné letní teploty se pohybují od 4 - 8 °C na arktickém pobřeží, až k 25 °C kolem Kaspického moře. Jihozápadní oblast Severního Kavkazu a pobřeží Černého moře má skoro středomořské klima. Mírnější oceánské podnebí je i v jižní části Přímořského kraje kolem Vladivostoku na Dálném východě.

Orientační ceny:

Všechny operace výměny měny musí být zaznamenány na deklaračním prohlášení, které se vydává při příjezdu do země. Schovávejte si všechny stvrzenky. Nejjednodušším způsobem, jak obdržet rubly, je vyměnit dolary. Směnárny nabízejí lepší kurz než banky.

Bankomaty jsou v Moskvě, Petrohradu a v některých dalších větších městech.

Cceny v jednotlivých regionech liší. Moskva patří mezi nejdražší města světa. Cestování na Sibiři může být drahé, kvůli velkým vzdálenostem a nízké nabídce služeb.

Doprava

Letecky

Přímé letecké spojení s Moskvou a Petrohradem zajišťuje ČSA. V Petrohradu je možné přestoupit na některou z 40 vnitrostátních linek.

 

Vlakem

Nejlevnější a nejpohodlnější způsob. V zastávkách je možné koupit si jídlo a pití na peróně od prodávajících bábušek. Jízdenky se kupují na pas v pokladnách na nádraží. V Moskvě je jich několik, Jaroslavské (odjezdy vlaků na východ a sever), Leningradské (do Petrohradu a na sever), Kazaňské (východ a jih), Běloruské (Ukrajina a Bělorusko), Rižské (Lotyšsko) atd. V Moskvě, Novosibirsku a Petrohradě je městská hromadná doprava zajištěna tramvajemi, autobusy i metrem.

Rizika

Žádná zvláštní rizika nehrozí. Dávejte si pozor na kapsáře.

Svátky a zvláštní události

1.-2.ledna............Nový Rok
7.ledna..............Ortodoxní vánoce
14.ledna.............Ortodoxní Nový Rok
23.února.............Svátek Obrany vlasti
8.března.............MDŽ
1.-2.května..........Svátek jara a práce
9.května.............Den vítězství v Evropě
12.června............Den nezávislosti
22.srpna.............Vlajkový den
7.listopadu..........Den usmíření a porozumění
12.prosince..........Den Konstituce

Další informace

Při návštěvě velkoměst je třeba počítat, že ubytování je velmi drahé.
V Rusku seženete i levnější ubytování, například v kempech.
Mimo velká města je možné přespat v přírodě nebo u pohostinných obyvatel venkova.
V Rusku funguje 2 500 hotelů. Některé hotely jsou standartní, zatímco ostatní mají základní zařízení. V Moskvě a Petrohradu bylo v posledních letech otevřeno několik nových hotelů.

Očkování

Povinná očkování nejsou žádná.

Doporučené očkování: tetanus

Kurz

0,8331 Kč/1 RUB

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články