Rumunsko

Cluj-NapocaMěsto

Cluj-Napoca česky Kluž je typicky univerzitní město.Historie:Původně dáckou pevnost Napoca přebudovali v 1.a2.století Římané.V 11.století sem přišli Maďaři.V Kolozsváru,jak se město jmenuje maďarsky,vyrostl královský hrad,zpustošený v roce 1241 Mongoly.Uherský král Štěpán I.Svatý povolal do země německé kolonisty,kteří ochotně přišli,protože zdejší krajina byla známá jako naleziště zlata a stříbra.Město dostalo jméno Klusenburg a s ním maďarsko-německý ráz,hlavní slovo měli uherští panovníci.Tato minulost zůstává v hlavách maďarského i rumunského obyvatelstva dodnes.V revoluci roku 1989 se v Kluži bojovalo nejen proti Ceauseskově režimu,ale i proti Bukurešti.Kluž je městem především maďarské menšiny v Rumunsku.

Památky:

Botanická zahrada

Její  rozloha je 14 hektarů a patří k největším v jihovýchodní Evropě.Rostou zde stromy a další rostliny ze všech světadílů.K zahradě je připojeno také botanické muzeum.

Františkánský klášter

Je to stavba z 15 století v přechodném goticko-renesančním stylu.Dnes je sídlem hudební školy.V někdejším gotickém refektáři se nachází koncertní síň.

Kostel sv.Michala

Je to gotický halový kostel,který vznikal v letech 1349-1450.Jedna ze dvou plánovaných věží zůstala nedokončena.V interiéru je cenné zařízení s mnoha uměleckými díly.Kostel kde byla korunována dvě sedmihradská knížata ,je duchovním centrem města.

Kalvínský kostel

Stavba byla vybudována koncem 15.století jako františkánský kostel.V roce 1486 tu král Matyáš Korvín rodák z Kluže,založil minoritský klášter.Vyřezávaná kazatelna pochází z roku 1646.Před kostelem stojí odlitek sochy sv.Jiří.Originál tohoto díla s nachází v Jiřském klášteře v Praze a další z odlitků na třetím nádvoří Pražského hradu.

Pomník Matyáše Korvína

Před jižním portálem kostela sv.Michala se nachází jezdecká socha uherského krále Matyáše Korvína v nadživotní velikosti,obklopená skupinou obřích rytířů.

Muzea

Historická lékárna - Ve sklepeních jsou středověké laboratoře.

Etnografické muzeum - národopisné muzeum Transylvánie.

Skanzen (Parcul etnografic) - Stojí tu na 80 venkovských usedlostí a dřevěných kostelů přenesených z oblasti lesa Hoja v Someseni.

Národní muzeum umění - Kolekce obrazů je v barokním čtyřkřídlém Bánaffyha paláci.

Jídlo a pití

Maestro - Tady se podává rozmanitá rumunská kuchyně (Strada Dobrogeanu 25)

Tamas Bistro - Ve vsi Savadisla asi 20km jihozápadně od Cluj-Napoca se podávají maďarsko-sedmihradské speciality.Hosté stolují ve starodávných kočárech.

www.tamasbistro.ro

tamas.jpg

Ubytování

Central-Melody - Hotel stojí v centru města,má 32 pokojů.(Piata Unirii 29)

Sport - Prostý hotel splňující nižší nároky za odpovídající ceny.Má asi 130 pokojů.(Strada Gh.Cosbuc15)

Transylvania - Najdete ho na nahoře na hradním vrchu.Je to v celku luxusní hotel,restaurace,bar,bazén.sauna.(Strada Calarasi 1)

Vila Continental - Je to malinký hotel asi o 12 pokojích,velmi slušně zařízený.(Strada Gh.Sincai 6)

Turistická kancelář -  Agentia KMO Piata Unirii 10

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články