Řecko

Oficiální název: ŘECKÁ REPUBLIKA (Eliniki dimokratia)
Hlavní město: ATHÉNY
Správní členění: administrativně se země člení na
9 oblastí a 53 nomů. Na poloostrově Chalkidiké je autonomní mnišská republika Athos.

Poloha: Řecko leží v jihovýchodní Evropě a zaujímá nejjižnější výběžek Balkánského poloostrova. Západní pobřeží omývá Jónské moře, východní břehy spadají do moře Egejského.

Hranice: na severu sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem, na západě, jihu a východě je obklopeno moři. Skládá se z pevninské části (s poloostrovem Peloponés na jihu) a z několika velkých a menších ostrovů.

Pevnina: zhruba 80% území pokrývají hory a z nich 28 masivů nebo jednotlivých vrcholů přesahuje výškou 2 000 m n. m. Naproti tomu rozsáhlejší nížiny jsou jen tři: Makedonská na severu, Thrácká na východě a Thessalská uprostřed. Nejvyšším pohořím Řecka je Olymp. Jeho nejvyšší hora Mytikas dosahuje výšky 2 917 m n. m.

Nejvyšší správní jednotkou v zemi jsou kraje/ regiony (periféries). Ty se dělí na okresy/ prefektury (nomói), výjimku tvoří autonomní klášterní území Ág. Óros (Áthos). Provincie/ subprefektury (eparchíes) jako další hierarchicky nižší stupeň nejsou zastoupeny vždy a všude. Nejnižšími jednotkami správy jsou něco jako správními obvody (dímoi) a okrsky (koinótites). Řecko je výslovně centralisticky řízená země, hlavní politickou linii určují Athény a k decentralizaci dochází jen velmi pozvolna.

Města a zajímavá místa Řecka : Chalkidiki, Rhodos, Kalymnos, Santorini, Zakynthos

Fotogalerie Řecka : Chalkidiki, Ikaria - Samos, Západní Kyklady

Cestopisy z Řecka : cestopisy

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články