Pobřeží slonoviny

Pobřeží slonoviny (francouzsky : République de Côte d'Ivoire) je západoafrický stát. Sousedí s Burkinou Faso, Ghanou, Guineou, Libérií a Mali. Leží na pobřeží Guinejského zálivu.

Země získala nezávislost roku 1960, ale francouzský vliv zůstal dodnes silný.

Ekonomická krize 80. a 90. let vyhrotila spory na náboženské linii mezi původním obyvatelstvem a imigranty. V roce 1999 proběhl první puč v historii Pobřeží slonoviny, po kterém se sice podařilo uspořádat svobodné volby, ale roztržku mezi muslimským severem a křesťanským jihem se už nepodařilo odvrátit. V září 2002 však v zemi vypukla občanská válka, která přes uzavření mírové smlouvy stále ohrožuje civilní obyvatelstvo. Dnes je situace poměrně stabilizovaná, až na konflikty, které panují mezi severem a jihem.

Pobřeží slonoviny má relativně úrodnou půdu - ekonomika země je založena na exportu zemědělských produktů - pěstuje se hlavně kakao, káva, sezam, maniok, sorgo, proso, rýže, kokosové ořechy, ananas, banány, bavlna. Převážně se chovají ovce, kozy a skot.

Na území státu se těží zlato a diamanty, také ropa, zemní plyn a barevné rudy.

 

Administrativní uspořádání : 58 departmentů - Abengourou, Abidjan, Aboisso, Adzope, Agboville, Agnibilekrou, Bangolo, Beoumi, Biankouma, Bondoukou, Bongouanou, Bouafle, Bouake, Bouna, Boundiali, Dabakala, Daloa, Danane, Daoukro, Dimbokro, Divo, Duekoue, Ferkessedougou, Gagnoa, Grand-Lahou, Guiglo, Issia, Katiola, Korhogo, Lakota, Man, Mankono, Mbahiakro, Odienne, Oume, Sakassou, San-Pedro, Sassandra, Seguela, Sinfra, Soubre, Tabou, Tanda, Tingrela, Tiassale, Touba, Toumodi, Vavoua, Yamoussoukro, Zuenoula, Adiake', Ale'pe', Dabon, Grand Bassam, Jacqueville, Tiebissou, Toulepleu, Bocanda

Zajímavá místa a města Pobřeží slonoviny : Abidjan, Grand Bassam, Man, Yamoussoukro, Sassandra, Parc National de la Comoë

Pobřeží slonoviny : fotografie 

Pobřeží slonoviny : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články