Ghana

Ghana leží v západní Africe při pobřeží Guinejského zálivu (400 km), které lemují písečné přesypy a laguny.Úzká pobřežní nížina se rozšiřuje při ústí řeky Volty. Většina území je tvořena právě povodími Bílé a Černé Volty. V místě, kde se řeky spojují vytvářejí jezero Volta, kterí je jednou z největších umělých nádrží na světě. Nejvyšší hora Ghany je Afadjoto (876 m n. m.). Polovin rozlohy státu zabírá savanovitá nížina, směrem k jihu přibývá pralesů.


Hlavním a největším městem Ghany je Accra, významný přístav na pobřeží Atlantiku. Další významná města jsou Cape Coast a Kumasi. Kakum National Park je proslulý především množstvím ptáků. Téměř na severu země je zajímavé město Larabanga, východisko do Mole National Park.


Území bylo objeveno v 15. Století Portugalci. Do 18. stol. zde spolu s Nizozemci, Dány, Angličany a Branibory zakládali pevnosti, obchodovali s otroky a zlatem. Od 19. stol. zde měli převahu Angličané, kteří území prohlásili v rámci Commonwealthu za svou kolonii. V 60.letech proběhl vojenský převrat a od roku 1972 vládla vojenská junta. Díky poklesu cen kakaa, byrokracii, špatné hospodářské politice a nepokojům se země dostala do těžké hospodářské krize. Od zač. 90. let po dohodě s MMF a Světovou bankou země provádí ozdravný hospodářský program, zavedla pluralitní systém. Na území státu se těží převážně zlato, diamanty, bauxit, manganové rudy a tropické dřevo. Hlavní produkty zemědělství jsou zejména kakao, dále rýže, proso, kukuřice a banány. Chová se dobytek, na řece Voltě a při pobřeží se loví ryby.


Ghana je považována za jednu z nejdostupnějších a nejpřátelštějších zemí západní Afriky.

Zajímavá místa a města Ghany : Bososmtwe, Accra, Cape Coast, Kumasi, Mole National Park 

Fotografie: Ghana 

Ghana : cestopisy

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články