Polsko

Polské BeskydyHory a pohoří

Polské Bieszczady hraničí na jihu se slovenskými Bukovskými vrchy. Beskydy leží na území vojvodství krosnienskioho a jsou zahrnovány do tzv. Východních Beskyd.

Nejvyšším vrcholem celého tohoto pohoří je Tarnica (1 348 m). Pro Bieszczady jsou typické vrcholové a hřebenové louky ve výškách od asi 1 100 metrů. Velká část pohoří je zahrnuta do Národního parku (Bieszczadski Park Narodowy). Na hřebenech se často objevují kamenná moře, která se zde nazývají rozsypance. Více jak 60 % povrchu Bieszczad pokrývají lesy. Zachovaly se původní staré karpatské bučiny, na které můžeme narazit v oblasti tzv. Puszcza Bieszczadzka nad řekou San, která je hlavní sběrnicí vody v tomto pohoří. Horní hranice lesa zasahuje do výšky 1 100 až 1 150 metrů. Nad ní jsou jen horské louky, jejich flóra je bohatá. Roste zde až 250 druhů mechů.

Z největších šelem tu najdete medvědy (žije jich tu asi 30) a zubry, kteří byli do této oblasti dovezeni z Bělověžského pralesa. Exisuje zde 250 druhů zvířat, z toho např. 7 druhů hadů a několik druhů bezobratlých.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články