Polsko

KrakowMěsto

Krakow byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V Polsku se traduje, že zemi hrozí nebezpečí a blíží se zlé časy, pokud slavný zvon Sigismung na krakowském Wawelu mlčí. Staré pověsti tvrdí, že zakladatel města byl kníže Krak, který zbavil zdejší obyvatele draka žijícího v jeskyni Smocza Jama pod Wawelskou skálou. Na tomto místě pak nechal postavit první hradiště.

Krakov je stejně jako Praha městem kostelů, a tak je i zbytek starého města kosteli zahlcen. Všemu vévodí vršek Wawel, kde se nachází historický areál staveb bývalé královské rezidence. V zámku jsou umístěny státní umělecké sbírky a byl zde také až donedávna zmiňovaný zvon Sigismung. Nedílnou součástí historického Krakowa je židovská čtvrť Kaziměř, založená roku 1335, která se zachovala dodnes. Z celkového počtu 550 budov patří 500 mezi památkové objekty.

 

V názvech labyrintu uliček ožívají postavy ze Starého zákona - Jákob, Izák či Josef, v synagoze Remuh se konají bohoslužby. Ve Staré synagoze je pak muzeum judaik a každoročně se zde koná židovský festival, který se snaží o zachování staré židovské kultury.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články