Nizozemsko

Doporučená doba návštěvy

Kterákoliv roční doba je vhodná pro vycestování do Nizozemska. Je zde mnoho k vidění a tak nejlépe uděláte, když sem přijedete na jaře nebo v létě, kdy jsou teploty příjemné, všude jsou rozkvetlé tulipány a květiny...

Počasí

Mírné oceánské podnebí - průměrná teplota na pobřeží v lednu 3 °C, ve vnitrozemí 1,5 °C. V červenci 17,5 °C. Při pobřeží je větrno, časté bouře, hlavně na podzim a v zimě.

Orientační ceny:

pivo 0,6 - 2 Eura
cola 1 Euro
hranolky 0,70 - 2 Eura
víno 2,5 a více Eur
minerálka 0,5 - 1 Euro
ovoce 1 - 3 Eura
chléb 1 Euro
sýr 1 - 5 Eur (dle druhu)

Doprava

Letecky
Do Nizozemska můžete přiletět pravidelnou linkou z Prahy Ruzyně do Amsterdamu.

 

Autobusem
Autobusovou dopravu zajišťuje pravidelná linka mezi ČR a Nizozemskem, kterou provozují čeští autodopravci. Odjíždí se z Prahy a Brna několikrát týdně a jede se po trase Praha-Plzeň-Arnhem-Utrecht-Amsterdam-Haag-Rotterdam nebo Brno-Praha-Plzeň-Eindhoven-Utrecht-Amsterdam.

 

Autobusy jezdí do všech koutů Nizozemska. Mezi velkými městy (Amsterdamem, Rotterdamem, Haagem atd.) jezdí dálkové autobusy. Jízdné je srovnatelné s železniční dopravou.

 

Vlakem
Jezdí zde dva typy vlaků - InterCity a místní vlaky. InterCity jsou rychlostní vlaky. Do této kategorie patří i tzv. Schiphol Line, který jezdí mezi letištěm Schiphol u Amsterdamu a mnoha významnými městy.
Místní vlaky jezdí mezi menšími městy a doplňují vlaky InterCity. Počítejte s tím, že ve vlacích není možné koupit místenku. Pokud chcete jet tam i zpět, kupte si rovnou zpáteční jízdenku. Vyjde to levněji, než kdybyste si kupovali dvě jízdenky. Využít můžete i slevy. Kromě slev platných v Evropě to je například speciální pas Zomertoer Plus, Dagkaart nebo Rail Idee (zvýhodněné ceny jízdenek do turisticky zajímavých lokalit).

Rizika

Žádná závažná rizika zde nehrozí.

Svátky a zvláštní události

Nejméně státních svátků ze zemí Evropské unie slaví občané Nizozemska (pouze 9 státních svátků), mají dokonce o 7 svátků za rok méně než Němci, Portugalci, Rakušané a Slováci.

Další informace

Území dnešního Nizozemska nejprve ovládali Germánové a Keltové, později patřilo do římské provincie Gallia Belgica. V 10. století vznikla samostatná hrabství Holland, Brabant a Geldern. Jednotlivá hrabství byla později připojena k burgundskému vévodství, r. 1415 se stalo majetkem španělské větve Habsburků. Proti nim na konci 16. století vypuklo povstání pod vedením Viléma Oranžského, r. 1581 vyhlásila vzbouřená území Spojené provincie nizozemské. Nizozemské království v dnešní podobě vzniklo až v roce 1815 a zahrnovalo i Belgii a Lucembursko. Po válce vstoupilo Nizozemsko jako jeden z prvních států do NATO a je jedním z členů EU. V současné době je Nizozemsko konstituční monarchie s parlamentním systémem.

Očkování

Žádná očkování nejsou povinná. Doporučené je tetan a klíšťová encefalitida.

Kurz

28,73 Kč/Euro

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články