Akce Amstrdam 2005

Pondělí, 23.07 | 13:58

Loni na konci dubna jsme se rozhodli udělat si krátký prázdniny a vyrazili jsme ve čtyřech mrknout se na pár dní do Amstrdamu. Původní myšlenka byla podniknout nějakou "velkou" akci v našem Cukuletu, ale nakonec jsme to trošku přehodnotili - jednak nemohl PT a druhak jsme vsadili přece jen na osvědčený Punto - obětovali jsme dobrodružnou cestu za jistější výsledek :)

Vyrazili jsme v úterý 26.dubna navečer ve složení já, Léňa, Vašek a Pavel Janeček. Nacpali jsme Punto až po vrch vším možným, hlavně jídlem a už se frčelo, směrem na západ. V plánu bylo jet celou noc - byli jsme přece jenom v autě tři řidiči - a ráno rovnou dojet do Amstrdamu.

středa
Ráno kolem šesté přijíždíme bez větších problémů do Amstrdamu - počasí nám moc nepřeje, je docela hnusně, zataženo, mrholí, ale to nás nemůže odradit. Parkujeme kdesi mezi centrem a jakýmsi přístavem, auto nacpaný věcma až po okraj - trochu jsme měli strach, jestli tam věci budou, až se vrátíme, ale naštěstí to dobře dopadlo.

Během dne se počasí trošku umoudřuje, i když zima je pořádná. Ve městě se nestačíme divit, jak se všude uklízí, umývá a čistí cokoliv, co je vidět - zjišťujem, že za pár dni se budou slavit narozky královny a že to teda musí být všechno pořádně nachystaný. Taky se nám moc líbí tulipány a další hromady kytek všude v ulicích. Specifická architektura uzoučkých domků a kanálů - tzv. grachtů s hausboty na nich - fakt úžasný.

 Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

Postupně si projdeme to hlavní z celýho centra a odpoledne se celí uťapaní a zmožení vracíme k autíčku. Přespávání jsme si domluvili asi 30km od Amstru na jedné skautstké základně (Scoutcentrum Buitenzorg, Amsterdamsestraatweg 51, 3744MA, Baarn, buitenzorg@scouting.nl, www.buitenzorg.scouting.nl). Za docela nízkej poplatek (cca 100Kč/noc) nám byl zapůjčen pekáč, kbelík a sekera a vozík, na kterej jsme naložili věci a v docela velkým lesnatým areálu jsme si samotní postavili stan. Pekáč se musel postavit na betonovej podstavec a pouze v něm rozdělávat oheň -
taková bezpečnost po holandsku :) Zároveň jsme měli k dispozici dřevo na oheň, záchody a sprchy k dispozici a byl tam
úplně klid, takže docela paráda.

 Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

čtvrtek
Ve čtvrtek jsme se rozhodli vyrazit do dalších koutů Holandska - dálnice jsou tu zadara, Holandsko je docela malinkatý, tak jsme neváhali a vyrazili na severozápad směrem k moři - Bergen a pláže s majákem v Egmond Aan Zee. Moře bylo ještě pěkně studený, ale Vakiš neodolal. A příjemná chůze bosky po pláži, ta taky stála zato.

 Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

Akce Amstrdam 2005

Naprosto úžasný byly taky obrovský rozlehlý tulipánový pole - prostě ukrutná záplava všech možných barev, docela masakr. Zároveň nám taky docela vrtalo hlavou, proč na některých tulipánových polích jezdí stroje, který jenom "seseknou" vršky tulipánů, jen jejich květy. K čemu jim to je? Jako kytku to už neprodají. Nakonec jsme vymysleli, že z toho dělají určitě parfémy :)

Akce Amstrdam 2005

Navečer jsme zavítali ještě do Haagu - krásný historický město, nás ale stejně nejvíc zaujaly kolotoče.


 Akce Amstrdam 2005


pátek
Naším cílem pro tento den byl pro změnu severovýchod Holandska. Na mapě nás fascinoval asi 30km dlouhý most vedoucí z Lelystadu do Enkhuizenu. A byl fakt dost zajímavej - prostě takovej násep v moři - vpravo moře, vlevo moře, nikde není nic vidět, jen silnice před vámi a za vámi.

Akce Amstrdam 2005


Následovala prohlídka Enkhuizenu a pak dalšího přímořskýho městečkaMedembliku se starými zámky a hrady. Tam nás docela dostal jeden malej hrádeček. Viděli jsme ho pěkně v dáli, asi tak 600m od nás, tak jsme k němu vyrazili, jdeme a jdeme, už jsme skoro u něj, když tu najednou, z ničeho nic, se objevil před námi asi 10m široký kanál! Nezbývalo, než to otočit, vrátit se celou cestu zpět a zkusit to obejít úplně kolem. Naštěstí jsme byli úspěšní. Na hrádku byla zajímavá hlavně jeho velikost - zhruba tak velkej, jak nějaká větší chalupa - prostě domeček v podobě hradu, ale s pořádnou minulostí a historií za ním - fakt to hrad dřív byl.

 Akce Amstrdam 2005

 Akce Amstrdam 2005

 Akce Amstrdam 2005

 Akce Amstrdam 2005


sobota 30.dubna
Sobota byla ve znamení oslav, ve znamení jedné megapárty v ulicích Amstrdamu na počest narozenin královny. Sice královna 30. dubna narozeniny vůbec nemá, ale to vůbec nikomu nevadí, všichni přijeli do Amstru oslavit její veličenstvo. Město, které má cca půl miliónu obyvatel, praskalo ten den ve švech, neb sem přijely další dva milióny lidí slavit. Všude oranžová - národní barva. Oranžový obleky, oblečení, klobouky, kšiltovky, fáborky, mávátka, ... Narvaný ulice, hudba ze všech koutů, na všech kanálech spousty lodí a člunů oblečených do oranžova se slavícíma lidma...

Prostě takovouhle megaakci jsem v životě ještě neviděl. Co víc, megaoslavu na počest královny, na počest Holandska. To si vůbec u nás nedokážu představit - u nás je možný něco takovýho ve velmi slabým odvaru v případě, že vyhrajem hokej nebo fotbal... Ale s tímhle se to prostě srovnat nedá, kdo neviděl, neuvěří, prostě 30. duben je den, kdy někdy MUSÍTE být v Amstru.

 Akce Amstrdam 2005

Kromě megaoslav se v ulicích koná taky takovej suprvelkej vetešák - kdo má doma cokoliv navíc za uplynulej rok, tak to vezme, ráno si najde dobrý místo na některé z hlavních ulic, rozloží to před sebe a během dne se z toho snaží prodat co nejvíc. Co do večera neprodá, nechá ležet na zemi - však vono se to rozebere. Prostě neuvěřitelný, koupit se tam dalo cokoliv a za jakoukoliv cenu, smlouvání bylo základ, Léňa má např. krásnej svestr, já s Vaškem dobrý mikiny, Pavel zas nakoupil mapy, prostě šílenství!

 Akce Amstrdam 2005


Po cestě z oslav, naprosto zničení, jsme se ještě zastavili na skok v Naardenu, zkontrolovat, jestli nám neukradli našeho učitele národů (Pavlík se pohoršoval nad tím, že se nikdo nestará o jeho bystu, a tak ji tam asi 5m čistil) a pak už jsme frčeli odpočívat do naší klidné rezervace.

 Akce Amstrdam 2005


neděle
Náš poslední den v zemi větrných mlýnů - balíme naše saky paky, loučíme se s holandskými skauty a v poklidu vyrážíme směrem na jih. Prvním cílem jsou zámky v okolí národního parku Utrechtse Heuvelrug (oblast se táhne na východ od Utrechtu na jih od linie Utrecht-Doorn-Rhenen). Moc pěkná série zámečků v pěkné přírodě, některý v lepším stavu, některý v horším. Sem tam je ze zámečku luxusní letní sídlo bohatší rodiny, sem tam je zámeček úplně pustej. Každopádně místa to byla moc pěkná. Některé zámečky z té oblasti, které jsme pravděpodobně viděli: Langbroek, Sterkenburg, Beverweerd, Doorn...

Akce Amstrdam 2005


Posledním cílem před cestou domů byly Antwerpy - starobylé městečko, kde zrovna studovala přítelkyně Helča od Lukáše Jelínka a náhodou tam byl i Lukáš. Tak jsme se s nima domluvili a nechali si to nejhezčí z Antwerp od téměř domorodé studentky ukázat. Taky moc pěkný městečko, s atmosférou, s chutí bych tam strávil víc času.

 Akce Amstrdam 2005

A pak už jen dlouhá cesta přes noc domů, v pondělí někdy kolem sedmé příjíždíme do rodného Brna, plni krásných zážitků a odpočatí od našeho každodenního života. Holt prázdniny si člověk musí umět udělat!

Autor: Vojta Krmicek
Zdroj: http://www.vojtec.net/2006/06/akce-amstrdam-2005.html

oCestovani.cz

Komentáře k článku Název diskuze
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články