Nigérie

Africký stát leží na severním pobřeží Guinejského zálivu. Na západě sousedí s Beninem, na východě s Čadem a Kamerunem, na severu s Nigerem. Nigérie je federativní republika.

Jméno Nigérie (anglicky Nigeria) se poprvé objevilo v roce 1897 v anglickém deníku The Times. Jde o kombinaci slov „Niger“ (nejdelší řeka Nigérie) a slova „Area“.

Přes svou politickou nestabilitu nabízí Nigérie cestovateli mnohé. Zajímavá města, bohatou kulturu, nespoutanou divočinu.

Nigérie je rozdělena do 36 států (Abia, Adamawa, Akwa Ibom, Anambra, Bauchi, Bayelsa, Benue, Borno, Cross River, Delta, Ebonyi, Edo, Ekiti, Enugu, Gombe, Imo, Jigawa, Kaduna, Kano, Katsina, Kebbi, Kogi, Kwara, Lagos, Nassarawa, Niger, Ogun, Ondo, Osun, Oyo, Plateau, Rivers, Sokoto, Taraba, Yobe, Zamfara), Abuja má zvláštní postavení federálního hlavního města. Celé území je dále rozděleno do 538 okresů.

Nigérie je nejlidnatějším státem Afriky. Nezávislost od britské nadvlády získala v roce 1960.

Má bohaté zdroje nerostných surovin (cín, železné rudy) i energetických surovin (hnědé uhlí, černé uhlí, ropa, zemní plyn). Pro zpracovatelský průmysl jsou však i přesto ještě stále charakteristické tradiční řemesla (textil, hrnčířství). Modernější průmyslová odvětví se orientují na výrobu spotřebního zboží.

V rostlinné a živočišné výrobě převládá pěstování buráků, kukuřice, rýže, prosa, čiroku, tapioky, produkce kakaa, palmového oleje a stavebního dřeva, chov dobytka, ovcí, prasat a ryb.

Na africkém kontinentě zaujímá vedoucí pozici v těžbě vzácných dřevin.

 

Největšími městy jsou:

  • Lagos (8 789 133 obyvatel)
  • Kano (3 626 204 obyvatel)
  • Ibadan (3 565 810 obyvatel)
  • Kaduna(1 582 211 obyvatel)

Zajímavá místa a města Nigérie : Abuja, Benin City, Ibadan, Kano, Lagos, Jos, Niger

 Fotografie : Nigérie

Nigérie : cestopisy 

 

 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články