Namibie

Namibie je republikou nacházející se na západním pobřeží afrického kontinentu. Na severu sousedí s Angolou, na severovýchodě se Zambií, na východě s Botswanou a na jihu s JAR. Na západě ji omývají vody Atlantského oceánu. Země má rozlohu 824 292 km² a 2 milióny obyvatel. Namibie získala nezávislost jako poslední z afrických zemí, v roce 1990, a to od Jihoafrické republiky, která ji přechodně spravovala.

Namibie je jednou z nejpodivuhodnějších a nejzáhadnějších zemí, které na naší planetě existují. Jméno jako takové znamená "místo velkých suchých plání", ale to uplně nevystihuje tu velkou rozmanitost a pestrost této země. Najdeme zde písek i vodu, úrodnou půdu i pouště, civilizovaná města i divočinu a bohatou historii.Turisty zaujmou města se starou koloniální architekturou nebo naopak tradiční africké vesnice, v některých místech ještě nepříliš poznamenané civilizací.

Jediným větším sídlem je Windhoek - hlavní město. Jinak mají ostatní sídla méně než 20 000 obyvatel.

1/3 pracujících se zabývá zemědělstvím, přestože půdní a klimatické podmínky nejsou příznivé. Je nedostatek orné půdy, na které se pěstují hlízy, obiloviny, ovoce a zelenina. Velká část potravin se musí dovážet z JAR. Převažuje živočišná výroba zaměřená na chov karakulských ovcí pro persián, skotu a koz. Obnovuje se rozsáhlý rybolov v pobřežních vodác.

Základem ekonomiky je těžba nerostů. Nejdůležitější je produkce diamantů a uranové rudy, dále se těží rudy zinku, olova, mědi, zlato a stříbro.

Zajímavá místa a města : Windhoek, Bushmanland, Caprivi, Sossus Vlei, Pobřeží koster, Etosha, Namib-Naukluft park 

Fotografie : Namibie

Namibie : cestopisy 

 

 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články