Mauritánie

Mauritánie nebo též Mauretánie je islámská prezidentská republika, která se nachází na západním pobřeží Afriky. Na severozápadě sousedí s Marokem, na severovýchodě s Alžírskem, na východě a jihu s Mali, na jihozápadě se Senegalem. Ze západu ji omývají vody Atlantského oceánu. Území je z poloviny poušť Sahara, na jihu se nachází málo úrodná oblast Sahelu. Na ploše 1 mil. km² žijí 3 miliony lidí.

V roce 1992 se konaly první pluralitní volby prezidenta od vyhlášení nezávislosti a parlamentní volby. Zemi sužuje konflikt mezi vládnoucími Araby a černošským obyvatelstvem, které před násilím prchá do Senegalu.

V roce 2005 došlo v zemi k vojenskému převratu. Situace je zde poněkud nejasná, některé části hranic (např. s Alžírskem) jsou uzavřené.

Mauritánie patří mezi nejřidčeji zalidněné státy Afriky.

Zemědělství je díky nedostatku vody redukováno především na pastevectví. Nejvíce se chovají ovce, skot a zebu, velbloudi a osli. Na pobřeží Atlanského oceánu je vyvinut rybolov. Pěstování plodin je soustředěno u zdrojů vody. V oázách se pěstují datlové palmy.

Průmysl je orientován na těžbu. Země má bohaté zdroje železné rudy, soli, sádrovce, mědi, titanu, zirkonu a ropy (zatím nejsou ropná ložiska příliš využívána).

Problémem dnešní Mauritánie jsou rostoucí slumy, protože pastevci jsou díky rozšiřování pouští vyhnáni ze svých pastev.

Zajímavá místa a města Mauritánie : Nouakchott, Adrar, Chinguetti, Národní park Du Banc D’Arguin, Nouâdhibou

Fotogalerie : Mauritánie 

Cestopisy : Mauritánie 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články