Mauricius

Mauricius je jedním z nejznámějších tropických rájů Indického oceánu. Má nejvyšší hustotu zalidnění v Africe - 555 obyvatel / km2. Ostrov Rodrigues je nejvýchodnějším bodem afrického světadílu.

Nachází se asi 900 km na východ od Madagaskaru. Tvoří ho stejnojmenný ostrov vulkanického původu o rozloze 1 865 km2 s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř kompletně obklopeno korálovým útesem.

Administrativní členění
Mauricius je rozdělen na 9 oblastí, jimiž jsou: Black River, Flacq, Grand Port, Moka, Pamplemousses, Plaines Wilhems, Port Louis, Riviére du Rempart a Savanne. (desátým distriktem republiky je ostrov Rodrigues)

Na pobřeží se nachází řada pláží s bílým pískem. Na jihu se povrch zvedá, v centru pokračuje jako náhorní plošina a klesá u severního pobřeží, hora Le Pouce (812 m) dotváří pozadí hlavního města Port Luis.

Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci, asi 4% tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu, asi 2% jsou čínského původu.

Mauricius byl až donedávna silně závislý na produkci cukrové třtiny, ale nyní je jeho hospodářská základna více diverzifikována(na ostrově je asi 20 cukrovarů). Vedle plantáží cukrové třtiny, které zaujímají téměř polovinu plochy ostrova, se pěstuje čaj, banány, brambory, tabák, zelenina a ovoce. Modernizuje se rybolov.

Rychle se rozvíjí průmysl, hlavně díky vytváření zón volného obchodu, v nichž se zpracovávají dovážené suroviny a polotovary. Nejdůležitějším vývozním artiklem se stal textil a oděvy, vyvážejí se i výrobky z umělých hmot, hodinky, syntetické drahokamy a elektrotechnika.

Města a zajímavá místa Mauriciu : Pamplemousses, Curepipe, Port Louis, Grand - Baie, Chamarel 

 

 


Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články