Malta

Megalitní chrámPamátka

Nachází se na Maltě a skrývá nespočet tajemství....

Tajemný megalitní chrám na Maltě je o 500 - 1 000 let starší než slavné pyramidy. Na stavbu chrámu byly použity obrovské kamenné bloky vážící tuny.
U dřívějších chrámových staveb, například při stavbě Ghantiji na ostrově Gozo, se obrovské bloky kladly na sebe neopracované a surové, teprve v pozdějších obdobích se obrovské kameny opracovávaly a stavěly přesně na sebe.

Ještě úžasnější je podzemní chrám v Hal Saflieni, známý jako hypogeum. Hypogeum se stalo při svém objevení historickou senzací. Tento chrám rozkládající se na velkém území byl během staletí vysekán do skály do hloubky čtyř poschodí. Hypogeum v Hal Saflieni nebylo pouze pohřebištěm (byly zde nalezeny pozůstatky více než 7000 lidí)ale sloužilo i k vzdělávání kněžek. Svědčí o tom nálezy předmětů, které jsou dnes vystaveny v archeologickém muzeu ve Vallettě.


Záhadné jako tento chrám jsou také stopy obroušení, které lze nalézt na skalách na mnohých místech Malty. Nejpravděpodobnější je teorie, která říká, že se jedná o stopy po primitivní prehistorické káře, protože kolo zde bylo v té době ještě neznámé.
Návštěva tohoto ojedinělého chrámu se stává pro každého návštěvníka Malty nezapomenutelným zážitkem.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články