Mali

Vnitrozemská republika Mali leží v Sahelské oblasti severozápadní Afriky na okraji Sahary. Hraničí na severu s Alžírskem, na východě s Nigerem, na jihu s Burkinou Faso a Pobřežím Slonoviny, na západě s Guineí, Senegalem a Mauritánií. Úředním jazykem je francouzština.

Žije zde 12 mil. obyvatel na ploše 1,2 mil. km2

Krajina Mali je monotónně plochá, tvoří ji údolní roviny, pískovcové plošiny a nevysoké vrchy. Jediný horský masiv leží při hranici s Burkinou.

Mali patří k nejchudším zemím na světě.

Země byla soběstačná v produkci potravin, než byla oblast Sahelu počínaje rokem 1968 několikrát postižena velkým suchem s katastrofálním úhynem dobytka, jehož chov je hlavním zdrojem obživy. Země disponuje až pětimiliónovými stády ovcí, koz a skotu. Hlavními plodinami jsou proso a sorgo, dále se pěstuje rýže, kukuřice, bavlník, cukrová třtina a podzemnice olejná. Významný je lov ryb v Nigeru.

Těží se malé množství zlata a diamantů, sůl a vápenec, existují zásoby rud a železa, uranu, ropy, bauxitu a fosfátů, ale pro nedostatek komunikací nejsou využívány. Průmysl zpracovává pouze zemědělské suroviny a vyrábí cement.

Zajímavá místa a města Mali : Bamako, Mopti, Ségou, Timbuktu, Niger

Mali : fotografie

Mali : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články