Litva

Doporučená doba návštěvy

Pro turisty je zdřejmě nejlákavější doba pro cestování do Litvy od května do září. V tomto období se totiž nemusíte bát žádného příliš nepříznivého počasí. I přez srpnové deště se rozhodně vůbec nebojte odcestovat.

Počasí

Litva leží v mírném klimatu a podnebí je přímořské. Teploty v zimě se pohybují kolem -5°C a v létě kolem 18°C. V srpnu můžeme očekávat nejvíce dešťů a od litopadu do března sněhové srážky.

Orientační ceny:

Když se v obchodech, restauracích i hotelech budete ptát na cenu, zjistíte že je docela srovnatelná s cenou v ČR. Pokud by ste se rozhodli cestovat autem benzín zde můžete pořídit přibižně za 9,50 kč za barel, minerálka stojí 12- 21 kč. Za pohlednici zaplatíte asi 12 kč a poobědvat můžete v příjemné restauraci přibližně za 105 kč.

Doprava

Letecké spojení s hlavním městem zajišťuje mnoho společností, např.:ČSA

Zdejší silnice jsou různé, musíte počítat i s jízdou po prašných cestách. Nejvyžší povolnená rychlost v obcích je 50 km/h, na dalnicích je od 1.4. do 1.11 povolena rychlost 130 km/h a od 1.11. do 1.4. rychlost 110 km/h. Na slinicích s jízdními pruhy je povolena rychlost 110 km/h a na ostatních silnicích pouze 90km/h. Na zimních pneumatikách musí řidiči jezdit od 10.11 do 1.4. a po celý den musí svítit potkavacími světly.

 

 

Rizika

Litva je velice klidná země, ale i tak by se měl člověk z vlastního zájmu chránit. Nechoďte sami v noci v temných uličkách ani odlehlých parcích. A jako všude si dejte pozor na kapesní krádeže.

Svátky a zvláštní události

Samostatný litevský stát vznikl v roce 1990, kdy se Litevská sovětská republika osamostatnila. Litva v roce 2004 vstoupila do EU. Již ve 14. století Litva přijala křesťanství.

1. ledna - Nový rok

16. února - Den nezávislosti Litvy (16.2.1918).

11. března - Den obnovení nezávislosti (11.3.1990)

Pohyblivé Velikonoční pondělí

1. května - svátek práce

24. června - Svatojánský den

6. července - Den státnosti, který je věnován památce korunovace litevského krále Mindaugase roce 1253

15. srpna - Den národa, spojen s katolickým svátkem Panny nanebevzetí.

1. listopadu - Den všech svatých

25.-26. prosince - Vánoční svátky

 

Další informace

Určitě je ještě vhodné doplnit důležitá telefoní čísla.

Policie: 02

Ambulance: 03

Požárníci: 01

Jestliže jste se rozhodli vycestovat s mobilním telefonem, notebookem, nebo snad fénem nemusíte mít žádné obavy se zásuvkami. Elektrické napětí je 220V, takže nebuete potřebovat žádnou redukci.

Očkování

V Litvě se vyskytuje vzteklina, proto se raději nechte oočkovat proti případnému kousnutí. Je vhodné se také nechat oočkovat proti klíšťatům, které se tady v Litvě i když ne příliš hojně vyskytují.

Velice nutné zdravotní ošetřění vám stát uhradí zdarma, ostatní zdravotní péči si jako turista musíte uhradit sám.

 

Kurz

1 LTL je přibližně 8,2 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články