Lichtenštejnsko

Doporučená doba návštěvy

Cestovat je možné v kterémkoliv ročním období, ale nejlepším časem se je období mezi červnem a zářím, kdy v Lichtenštejnsku panují dobré klimatické podmínky. Na druhou stranu se v této době setkáte s vysokými cenami za ubytování a služby.
Pro poznávání země je tedy nejlepší přijet v době od dubna do května nebo od září do října, kdy je počasí poměrně dobré a ceny jsou nižší.
Milovníkům zimních sportů začíná sezóna koncem listopadu a končí v dubnu, kdy odtud mizí poslední zbytky sněhu.

Počasí

Lichtenštejnsko má mírné alpské klima s teplými, vlhkými léty a mírnými zimami. Nejvyšších teplot (25 °C) se dočkáte v červnu, červenci a srpnu. V zimních měsících klesají teploty pod nulu, obvykle maximálně do - 5 °C.

Orientační ceny:

Výběr zboží a ceny jsou prakticky stejné jako v sousedním Švýcarsku, takže se v Lichtenštejnsku nenakupuje nejlevněji. Otevírací hodiny obchodů jsou ve všední dny od 8 do 12 hodin a od 13.30 do 18.30 hodin, v sobotu od 8 do 16 hodin. Během letních měsíců jsou ve Vaduzu obchody otevřené i v neděli.

Mezi oblíbené suvenýry patří ručně vyráběné panenky v lidových krojích, keramika, hrnky a lichtenštejnské poštovní známky.

brambory 1,40 CHF
banány 2,20 CHF
pomeranče 2,90 CHF
jogurt ovocný 0,95 CHF
chléb 1,50 CHF
Coca-cola 1,50 CHF
minerální voda 0,95 CHF
salám 26 - 50 CHF
kuře 5 CHF
sušenky 2 - 3 CHF
pizza mražená 5,50 CHF
toaletní papír 2 CHF

Doprava

Letecky
Do Lichtenštejnska není možné přiletět přímou linkou, protože v zemi se nenachází letiště. Nejbližší letiště je ve švýcarském Curychu, další je v německém Friedrichshafenu. Do Curychu lze přiletět pravidelnými linkami z pražské Ruzyně, doba letu je přibližně 1,5 hodiny.
Autem
Vzhledem k tomu, že Lichtenštejnsko leží blízko ČR, je automobilová doprava často využívaná. Cesta vede přes Německo (kde není nutné platit poplatky na dálnicích), dále malou část cesty přes Rakousko. Za volantem strávíte okolo 6,5 hodiny.
Lichtenštejnsko má celkem 250 kilometrů kvalitně udržovaných silnic, na kterých se jezdí vpravo. Běžné dopravní předpisy odpovídají našim.
Autobusem
Pravidelná přímá autobusová linka do Lichtenštejnska z ČR v současné době neexistuje. Autobusem se dopravíte do knížectví ze švýcarských pohraničních měst Buchs a Sargans nebo z rakouského hraničního města Feldkirch. Autobusy jezdí pravidelně, minimálně jednou za hodinu.
Vzhledem k tomu, že Lichtenštejnsko nemá železnice a chybí i vnitrostátní letecká doprava, je autobusová doprava nejběžnějším způsobem cestování po knížectví. Pravidelné autobusové linky jezdí přesně a jízdné je celkem levné. Mnoho linek je v provozu jen několikrát denně, proto je dobré pořídit si v informačních kancelářích jízdní řády.
Vlakem
V současné době neexistuje přímé vlakové spojení mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem. Cestovat vlakem lze pravidelnou linkou mezi Curychem a Vídní se zastávkou v městě Shaan. Chcete-li ale do Vaduzu, musíte přesednout na autobus. Vnitrostátní železniční doprava neexistuje, v zemi je jen 20 km trati.

Rizika

Lichtenštejnsko je bezpečnou zemí. Pozor je třeba dávat především na místech, kde se soustřeďuje velký počet osob, například na letištích. Právě tady je zvýšené riziko krádeží.

Svátky a zvláštní události

Státní svátek: 15.8.

Další informace

Ubytovat se můžete v hotelu, penzionu, hostelu nebo horské chatě, kterých je v alpské oblasti okolo 50. Veškeré ubytování je v Lichtenštejnsku na naše poměry dosti nákladné. Někdy dokonce vyjde levněji bydlet ve vedlejším Rakousku.

Nejvíce hotelů najdete ve Vaduzu a ve městech Schaan a Trisenberg. Nejlepší a nejluxusnější hotely stojí přímo ve Vaduzu nebo jeho okolí, podél údolí řeky Rýn a na horách. Celkově je v zemi cca 50 hotelů a penzionů, celková kapacita je okolo 1 400 lůžek. Hotely jsou dobře zařízené, některé mají kryté bazény. Specialitou jsou horské hostince. Ty se nacházejí ve výšce okolo 1 200 metrů. Jsou bez problémů dosažitelné autem a lidé sem míří za čerstvým vzduchem, přírodou a uklidněním od uspěchané civilizace. V zemi se také nachází jen jedna ubytovna, a to mezi městy Vaduz a Shaan. V tomto hostelu se může ubytovat necelá stovka lidí.

 

Očkování

Doporučená očkování: záškrt, tetanus, klíšťová encefalitida (duben - říjen)

Kurz

17,279 Kč/ 1 CHF

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články