Libye

Libye je arabský stát nacházející se na severu Afriky u Středozemního moře. V roce 1951 získala nezávislost a stala se federací tří území : Tripolsko na severozápadě, Kyrenaika na východě a Fazzān na jihu. Federativní uspořádání bylo zrušeno v roce 1963.

Libye nepatří mezi příliš navštěvované země, přestože může nabídnout řadu jedinečných zajímavostí. Na jejím území se nachází pět památek chráněných UNESCO.

 

Arabština je jediný povolený jazyk ve styku se státní správou, státními podniky, bankami a dalšími institucemi, což znamená, že veškeré písemnosti zahraničních firem musejí být v arabštině a komunikovat jinak lze pouze přes tlumočníka. Rovněž převážná většina soukromých subjektů není schopna komunikovat jinak, než arabsky. V obchodní komunitě je z cizích jazyků nejčastěji používána angličtina, částečně i italština.

Základním hospodářským odvětvím je těžba ropy a zemního plynu. I přesto, že se do zemé mnohem více dováží (stroje, potraviny) než vyváží, má Libye kladnou obchodní bilanci.

Obyvatelstvo se v přímořských letoviscích a oblastech zaměřuje na pěstování palmy olejné a v oázách na pěstování datlí, pšenice, ječmene.

Zajímavá místa a města Libye : Benghazi, Ghadames, Leptis Magna, Sabratha, Tripolis

Fotogalerie : Libye 

Cestopisy : Libye 

 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články