Lesotho

Lesotho je malé království na jihu Afriky, které je ze všech světových stran obklopené Jihoafrickou republikou. Na počátku 19. stol. se země na vlastní žádost stala protektorátem Britů, aby se ochránila před vpády nepřátelských kmenů. V roce 1966 se Lesotho stalo nezávislým královstvím, nicméně po následující desítky let docházelo v zemi k politickým nepokojům. Snahy o demokratizaci probíhají od počátku 90. let.

Celé území se rozkládá v nadmořské výšce od 1400 do 3500 metrů a díky svému nádhernému horskému prostředí se řadí mezi nejpůvabnější africké regiony. „Království oblaků“ zaujme zejména fanoušky pěší turistiky, kteří si při poznávání krás místních hor skutečně přijdou na své. Nejvyšší hora Thabana Ntlenyaona (3482 m n. m.) se nachází v Dračích horách.

Obyvatelé pro svoji obživu chovají skot, ovce, kozy a drůbež. Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou vlna a diamanty, které jsou jediným významnějším nerostným bohatstvím. Hlavní příjmy státu zabezpečují občané pracující v zahraničí a také prodej vody a elektrické energie do Jihoafrické republiky.

Jedinou větší konglomerací je hlavní město Maseru. Lesothský národní park Sehlabathebe National Park leží na jihovýchodu země.

Zajímavá místa a města Lesotha : Thabana-Ntlenyama, Thaba Putsa a Central Ridge, Maseru, Roma, Sehlabathebe National Park

Lesotho : fotografie 

Lesotho : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články