Kapverdy
Kapverdské ostrovy leží v Atlantském oceánu cca 600 km od západního pobřeží Afriky. Severní Barlavento (Návětrné) se skládají Santo Antăo (Sv. Antonín), Săo Vicente (Sv. Vicente), Santa Luzia (Sv. Luiza), S. Nicolau (Sv. Mikuláš), Sal, Boa Vista a ostrůvky Branco a Raso); Sotavento (Závětrné) - Maio, San Tiago (největší ostrov - 991km2), Fogo, Brava a ostrůvky Secos nebo Rombo.
Deset větších a několika malých ostrovů mají velmi srázné skalnaté pobřeží, tvořené vysokými horami. Pohoří je vulkanického původu s četnými vyhaslými sopkami a krátery. Aktivní vulkán je na ostrově Fogo.
Ostrovy osídlili Portugalci po roce 1460, staly se střediskem obchodu s otroky a v 19. stol. také důležitou základnou pro dopravu přes Atlantik. V roce 1951 se ostrovy staly portugalskou zámořskou provincií a v roce 1975 získaly úplnou nezávislost. V dnešní době je zdrojem příjmů především vývoz ryb. V přístavech Porto Novo a Mindelo se zastavují lodě na cestě Atlantikem, aby natankovaly palivo. Hlavní město je Praia.
Vegetace je chudá, většinou tu rostou trnité křoviny, sukulenty a tamaryšky. Chová se zde dobytek. Pěstuje se maniko, batáty, banány, káva, podzemnice olejná.
Zajímavá místa a města Kapverd : Mindelo, Praia, Brava, Fogo, Sal