Kanada
Doporučená doba návštěvy
Vhodnou dobou pro návštěvu Kanady, za účelem poznávání přírodních krás, je období od jara do podzimu. Turisticky nejoblíbenější měsíce pro návštěvu Kanady jsou měsíce červenec a srpen.
Pokud plánujete lyžování v Kanadě, je samožřejmě nejvhodnějším obodbím zima.
Nejvhodnější doba - Buffinův ostrov
Od půli července do začátku / půli září. Začátkem léta je ovšem třeba počítat s tím, že řeky jsou zásobeny vydatným množstvím vody z tajících ledovců, takže některé z nich se dají jen velice těžko (někdy vůbec ne) překonat. Při mém pobytu v parku v srpnu jsem se téměř nesetkal s komáry. Během prvních zářijových mrazíků pak tito obávaní "moskitos" zmizí úplně. zdroj: www.cestynasever.cz
Počasí
V Kanadě existují jako u nás 4 roční období. Jejich začátek a konec je různý pro různé místa v zemi. Určujícím faktorem je zeměpisná šířka. Obecně platí pravidlo, že čím severněji v zemi se člověk nachází, tím je počasí chladnější. Není proto překvapivé, že nejteplejší oblasti, a zároveň nejzalidněnější oblasti, jsou na jihu země.
Západní i východní pobřeží země jsou bohatší na srážky, hlavně v zimním období. Zimy v Kanadě jsou dlouhé a drsné. Ve více jak dvou třetinách země jsou průměrné teploty v lednu kolem -18oC. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci. Průměrná teplota na jihu země se v těchto měsících pohybuje okolo 20oC.
Počasí Kanada
Měsíce červenec až srpen jsou pravděpodobně nejvhodnější, pokud máte v úmyslu sjet některou z řek Teritoria Yukon. My jsme byli na cestě v srpnu a začátkem září. V této době je nutné počítat s nižší hladinou vody v řekách, ale počasí je stabilnější a zažijete indiánské léto, kdy severská divočina září všemi barvami! Je třeba se ale také připravit i na vytrvalý déšť, první sněhové přeháňky a ranní mrazíky. Pokud prší déle, je samozřejmě možné, že hladina řeky během několika dnů rapidně stoupne!
Orientační ceny:
Průměrná cena ubytování: 70 - 125 CAD
Ceny za luxusní ubytování od: 175 CAD
1l benzínu: 0.90 CAD
lístek do kina: 9.00 CAD
tričko (suvenýr): 10.00 CAD
1l balené vody: 0.90 CAD
noviny: 1.00 CAD
1l mléka: 1.40 CAD
šálek kávy a kobliha: 2.00 CAD
Doprava
Do Kanady je možné se dostat letecky buďto přímo, nebo s přestupem na některém letišti v USA. Velká mezinárodní letiště v Kanadě jsou ve Vancouveru, Torontu, Montrealu a Halifaxu.
Po Kanadě se dá cestovat všemi možnými způsoby – letecky, autobusem, vlakem a autem. Pozemní doprava je levná a ve srovnání s leteckou je zajímavá, když člověk opomine dlouhou dobu strávenou v dopravním prostředku. Autobusová síť je velmi dobrá a je nejrozšířenějším veřejným dopravním prostředkem v zemi. Autobusy jsou také o něco levnější než vlaky. Železniční síť je méně hustá ve srovnání s autobusovou.
Velmi dobrým dopravním prostředkem je také auto. Pokud si chce člověk co nejvíce prohlédnout z krásné Kanadské přírody, doporučuje se si auto pronajmout.
Přímý let z Frankfurtu do hlavního města Yukonu, Whitehorse - v sezóně dvakrát týdně. V osadě Mayo na řece Stewart kotviště hydroplánů letecké společnosti Blacksheep Aviation, která nás dopravila k řece Snake.
Rizika
Kanada je bezpečnou zemí bez zvýšeného rizika. Pozor si je třeba dávat pouze na odlehlých předměstích velkým měst.
Důležité je být opatrný, když cestujete do oblastí, které jsou velmi řídce zalidněné. Hrozí riziko zabloudění.
Nebezpečí - Baffinův ostrov
Příroda Baffinova ostrova je skutečná divočina! Stále se mějte na pozoru a snažte se promyslet každý pohyb, každý úkon, který uděláte! Záchranné akce nemohou být startovány okamžitě, musíte se proto spolehnout sami na sebe.
Po celém území parku jsou rozmístěny záchranné body - chatky , určené pro nouzové situace. V každé chatce je vysílačka, jejímž prostřednictvím se můžete spojit se strážci parku.
Nebezpečné může být překračování řek - jdete-li ve skupině, nepřekračujte řeky sami, hůlky jsou nezbytné. Pro jistotu přibalte i kus horolezeckého lana a karabiny. Řeky (hlavně časně v létě) se doporučuje překonávat brzy ráno, kdy ještě nemají tolik vody. Někdy nezbývá dokonce nic jiného, než prostě počkat i delší dobu, až bude možno řeku přebrodit. Pro přechod vyhledejte vždy místo spíše širší, bez prudkého proudu. Pozor na zrádná místa, schovaná pod hladinou! Před tím, než vstoupíte s batohem do vody, nezapomeňte rozepnout všechny popruhy.
Spatné počasí - hlavně déšť a špatná viditelnost. V údolí se nedá prakticky zabloudit, přesto byste kompas nebo buzolu neměli nechat doma. Při skutečně velmi špatném počasí postavte prostě stan a v klidu vyčkejte na lepší počasí. Pozor při déle trvajících deštích na sesuvy půdy nebo kamení ze stěn hor. Nestavte stan nikdy na takovém místě, kde právě toto nebezpečí hrozí!
Lední medvědi - v létě se stahují dále na sever, přesto možnost setkání s ledním medvědem nelze vyloučit. Při takovém setkání se chovejte klidně, neutíkejte, ale pomalu ustupujte a dělejte hluk. Udržujte vždy vaše tábořiště v čistotě a pokud můžete, nevařte ve stanu a nespěte v těch šatech, které jste měli při vaření na sobě. Nedoporučuje se ve stanu nechávat ani potraviny. Všechny odpadky schraňujte v uzavřených obalech.
Svátky a zvláštní události
1.1 - Nový rok
březen / duben - Velikonoce
pondělí před 25.5 - Viktoriin den
1.7 - Den Kanady
1. pondělí v září - Svátek práce
2. pondělí v říjnu - Den Díkuvzdání
11.11 - Remembrance day
25.12 - Vánoce
26.12 - Boxing day
Další informace
Vybavení
Standartní vybavení do hor. Počítejte s častými a výraznými výkyvy počasí - průměrné teploty se v červenci a srpnu pohybují mezi deseti a třemi stupni, v září mezi třemi a minus jedním stupněm - buďte i v létě připraveni na sníh, nízké teploty (v noci i pod bodem mrazu) a samozřejmě déšť. Boty bych doporučoval spíše s koženým vnitřkem - goretexová membrána není nutná, protože celým údolím vede vyšlapaná cesta, takže není třeba brodit se mokrým porostem. V létě stačí spacák se spodní hranicí zhruba do minus deseti stupňů. Samozřejmostí je obuv na brodění řek. Často se používají sandály, já dávám přednost lehkým plátěnkám, protože noha v nich je lépe chráněná proti odření. Stan byste měli zvolit takový, který je schopen odolávat větrným poryvům a silnému větru - průsmyk funguje vlastně jako vzdušný kanál, kterým proudí větry od pobřeží k pobřeží.
Potraviny a voda
Běžné potraviny je možné koupit v Panqu v supermarketu, ale doporučoval bych speciální stravu koupit už doma. Voda má všude výbornou kvalitu a v celém parku je jí víc než dost.
Informace, literatura a mapy
Bližší informace na adrese:
Auyuittuq National Park
Administration and Visitor Centre
Box 353
Panqnirtunq, Nunavut
XOA ORO
Fax: (867) 473-8612
E-mail: Nunavut_info@pch.qc.ca
Velmi dobrý průvodce s celou řadou praktických informací a návrhů trekingových tras existuje v němčině: Vogeley, Michael: Groenland mit Baffin Island. Muenchen : Bruckmann 1996. Abenteuer Trekking
Podrobnou mapu (1: 50 000) dostanete přímo v návštěvnickém centru národního parku.
Expedice Kanada 2005
Mapy
Veškerý kartografický materiál jsme objednávali přímo ve Whitehorse na adrese: maps@yukonbooks.com
Objednat je možné mapy v měřítku 1:50 000, nám stačily mapy v měřítku 1:250 000, pokrývající kompletně řeku Snake od místa, kam je nutné doletět - Duo Lakes, až po cíl naší cesty, osadu Fort McPherson na území Severozápadních Teritorií:
106C Nadalene River
106F Snake River
106E Wind River
106L Trail River
106K Marten River
106M Fort McPherson
Průvodci
Nejůležitějším pramenem informací při plánování naší cesty byl pro nás průvodce v němčině: Andreas Hutter: Yukon, Kanuführer Band II
Také v němčině vyšla kniha, která podrobně dokumentuje sjezd řeky Snake a Peel: Rebecca Langhagen, Christian Langhagen-Rohrbach: Snake River, Y.T.; Mit dem Kanu durch die kanadische Wildnis, ein Reisebericht
Vodácké vybavení
V Kanadě jsme si půjčili kánoe značky Old Town s příslušenstvím tzn. pádla, plovací vesty, špricdeky a do každé kánoe dva plastikové sudy.
Přímo v Kanadě jsme si půjčili i satelitní telefon, který se už na minulých výpravách mimořádně osvědčil.
Vše jsme půjčovali a výpravu jsme organizovali přes Yukon Wide Adventures, sídlící ve městě Whitehorse: http://www.yukonwide.com/
Zvláštní vybavení
Velmi se nám osvědčila kombinace neoprenových ponožek a sportovních bot, sahajících nejlépe až ke kotníkům - vhodné pro častý pohyb v řece, v korytě plném balvanů. Velmi dobré jsou i neoprenové rukavice a stojí za to popřemýšlet i o neoprenových krátkých kalhotách.
Protože jsme kombinovali trekking se sjezdem řeky, vezli jsme s sebou i kompletní vybavení na několikadenní pobyt v horách - batohy byly většinou uloženy v nepromokavých pytlích.
Důležitou součástí naší výbavy na řeku byla bezesporu plachta na táboření. Sloužila jako ochrana proti dešti a větru a byla i místem, kde se vařilo, vyprávělo a plánoval další postup.
Doporučuje se mít dostatečné množství pepřových sprejů proti medvědům a je na uvážení každé posádky, zda se rozhodne vzít s sebou do divočiny i satelitní telefon.
Charakteristika řeky a celková délka sjezdu
Řeka Snake je horská, rychle tekoucí řeka, která je poměrně jednoduše dostupná a protéká nádhernou krajinou subarktické divočiny. Divoká voda může začátkem léta (tání sněhu) dosahovat stupně III až IV. V ostatních obdobích maximálně stupně II až III. Nejnáročnější místa je ale možné i obejít. Splavná délka je 300 kilometrů. Na řece jsou tři kaňony - pozice s koordináty jsou uvedeny na adrese: http://polarlight.gmxhome.de/indexc02.html
Průběh naší cesty po řekách Snake a Peel
11.8.2005 Frankfurt - Whitehorse
12.8. Whitehorse - Mayo
13.8. Mayo - Duo Lakes
14.8. přenášení, první část řeky
15.8. Reptile Creek, začátek treku
16.8. v horách
17.8. zpět u Reptile Creek
18.8. po řece k Mt. McDonald
19.8. po řece k Mt. McColley
20.8. výlet do hor
21.8. průjezd druhým kaňonem
22.8. řeka
23.8. odpočinkový den, výstup do hor
24.8. řeka, opouštíme hory
25.8. řeka
26.8. řeka - soutok s řekou Peel
27.8. - 3.9. po řece Peel až do osady Fort McPherson
Možnost treků do hor
Řeka Snake protéká asi 200 kilometrů neobydlenými horami, které přímo vybízejí k túrám. Na výlet je možné vydat se prakticky kdykoliv a kdekoliv. I mapy v měřítku 1:250 000 umožňují dobrou orientaci v terénu.
Dalších asi 100 kilometrů teče řeka Snake plošinou Peel River a vlévá se pak do řeky Peel. Tady charakterizují krajinu už nekonečné a velmi těžko prostupné lesy, časté močály a mírně zvlněný terén.
Komáři
Čím později se do Yukonského Teritoria vydáte, tím menší je pravděpodobnost, že budete bojovat s komáry. Obecně platí, že po prvních ranních mrazech komárů houfně ubývá. Na řece, kde fouká vítr a jste dostatečně vzdáleni od břehu, je komárů také poskrovnu. Horší to ovšem je, když se vydáte na túru a jste nuceni prodírat se hustým křovím, v takových chvílích se stáváte pro komáry snadnou kořistí!
Další metlou severu jsou tzv. Blackflies - malé mušky, snad ještě horší než komáři. Vlezou úplně všude, nejraději do očí, nosu a uší. Neštípou, ale koušou a sotva je zahlédnete nebo uslyšíte.
Medvědi
Přesto, že okolí řeky Snake je rájem medvědů, je spíše dílem náhody a štěstí pokud se Vám podaří medvěda zahlédnout. Jejich stopy jsme nacházeli, kdykoliv jsme vyšli na břeh, ale setkání s ním jsme byli ušetřeni. Medvědi v těchto končinách jsou většinou plaší a před člověkem se raději uklidí do ústraní.
Nemělo by se ovšem zapomínat na základní pravidla, platící pro pobyt v divočině, kde se medvědi vyskytují:
jídlo a věci na vaření skladovat mimo tábor
netábořit v blízkosti nebo přímo na medvědích stezkách
jídlo skladovat pokud možno v uzavíratelných sudech
udržovat tábořiště v čistotě
po opuštění tábora nenechávat zbytky jídla a odpad v ohništi
při túrách na sebe upozorňovat hlukem, nejlepší je zpěv nebo hlasité mluvení, pokud se pohybujete např. ve skupině
Rybaření
Pokud chcete na území Teritoria Yukon rybařit, musíte si obstarat licenci. Tu je možné opatřit si např. v outdoorových obchodech ve Whitehorse. My jsme ji zakoupili v obřím hoby marketu "Canadien Tire". Licence stojí 30,- CAD.
Na horním toku řeky Snake je rybaření velmi úspěné, přesto však není vhodné se na ně spoléhat, jako na jediný způsob obživy. Na dolním toku a na řece Peel jsme již nic neulovili.
zdroj: www.cestynasever.cz