Kamerun

Kamerun se rozkládá ve středo-západní Africe v „ohybu“ Guinejského zálivu. Délka pobřeží je 320 km, na jeho jihu se táhne plošina. Značnou část severní poloviny země zabírají Adamauská vysočina (2000–3000 m n. m.) a nižší Mandara Mountains. Severně od pobřeží se rozkládají vulkanické plošiny a vrchy. Naleznete zde nejvyšší bod státu- činnou sopku Kamerunský vrch (4070 m n. m.). Ve zcela severním cípu země se nachází jižní část jezera Čad.

Na severu v Mandara Mountains , jižněji v Bamenda Highlands nebo zcela na jihu v okolí nejvyšší západoafrické hory se nabízí vynikající možnosti trekkingu. Největším městem je ve vnitrozemí Yaoundé, hlavní město země. Na pobřeží je to Douala, důležitý přístav.

Původní obyvatelé byli pravděpodobně Pygmejové, později bantuští a súdánští černoši. V 15.-19. stol. byla země islamizována a sloužila také jako zdroj otroků pro nizozemské a portugalské obchodníky. V letech 1922-45 byla země mandátním územím Společnosti národů pod britskou a francouzskou správou. Kamerun získal nezávislost v roce 1960. Roku 1990 byla přijata nová ústava, která mj. povolila systém více politických stran.

Z nerostných surovin se těží ropa, cín a antimon. Pěstuje se hlavně káva a kakao. Důležitým exportním artiklem je dřevo.

Kamerun je etnicky velmi pestrá země. Žije zde více než 200 národnostních skupin. V různých částech země se můžete setkat s různorodou původní domorodou kulturou i vesnickou architekturou.

Zajímavá místa a města Kamerunu :  Mt. Cameroon, Yaoundé, Bamenda, Kribi, Maroua

Kamerun : fotografie 

Kamerun : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články