Irák

Irák se nachází na Středním Východě na severním břehu Perského zálivu. Na východě sdílí hranice s Íránem, na jihu s Kuvajtem, na jihozápadě se Saudskou Arábií, na západě s Jordánskem, na severozápadě se Sýrií a na severu s Tureckem.

Země je známa pod jménem Irák od 7.stol.n.l. Velice úrodná naplavená půda umožnila vznik jedné z nedřívějších civilizací. Moderní Irák vznikl následkem první světové války a nezávislost získal roku 1932. Poté zažil válku s Íránem, Sýrií a kuvajtskou invazi, z níž vznikla válka v Perském zálivu. Po svržení monarchie roku 1958 panovala v zemi politická nestabilita, než Saddám Hussain nastolil v 70.letech diktaturu. Roku 2003 vnikla do Iráku spojenecká vojska pod vedením USA a předala moc prozatímní irácké vládě.

Každý cestovatel se v Iráku setká s pozůstatky mnoha významných civilizací, které touto zemí prošly – Babylóňané, Sumerové, Řekové, Asyřané, Peršané, Římané či Arabové.

S výjimkou tří severních kurdských provincií není situace pro turistiku vhodná a velvyslanectví ČR v Bagdádu nedoporučuje návštěvu této země.

 

Zajímavá města a místa Iráku :  Arbil, Babylon, Bagdád, Kirkuk, Mosul

 

Fotogalerie : Irák

 

Irák : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články