Indonésie
Doporučená doba návštěvy
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Indonésie je období v rozmezí duben-říjen.Počasí
Indonéské klima je vzhledem k rovníkové poloze celoročně horké a vlhké. Průměrné denní teploty se pohybují okolo 21°C – 33°C a jen málo se liší v létě a v zimě.
V Indonésii panují dvě monsunová období: období vlhka v rozmezí listopad-květen a období sucha v rozmezí červen-říjen. Průměrný roční úhrn čítá 1780-3170 mm v nížinách, ve výše položených oblastech až 6100 mm. Vlhkost vzduchu dosahuje hodnoty až 80%.
Indonésie leží těsně pod tajfunovou oblastí západního Pacifiku a Jihočínského moře. Výjimečně tajfuny zasáhnou oblast pod ostrovem Borneo a Jávské moře.
Předpověď počasí v Kokonao/Timuka
Orientační ceny:
Průměrné ceny za ubytování:
nižší třída: 15000-50000 IRP
vyšší třída: 100000-200000 IRP
Průměrná cena za stravu:
jednoduché pokrmy: 3000-20000 IRP
vydatnější pokrmy: 20000-50000 IRP
litr mléka: 5200 IRP
bochník chleba: 3800 IRP
Doprava
Indonésie má dvě mezinárodní letiště: Soekarno-Hatta poblíž Jakarty a Ngurah Rai v Denpasaru na ostrově Bali. Do Jakarty jsou směřovány lety např. z Londýna nebo Amsterodamu, cesta trvá okolo 21 hodin.
Vzhledem k rozsáhlé oblasti je nejvýhodnějším prostředkem pro cestování letadlo. Spojení zprostředkovávají státní i soukromé linky. Mnoho soukromých přepravců však využívá zastaralá letadla, která nabývají velkých zpožděný a výjimkou nebývají ani časté poruchy. Avšak cestování turbovrtulovými letadly je mnohem rychlejší a komfortnější než doprava na stejnou vzdálenost skrze kombinaci autobusů a lodí.
Velkého významu na vnitrostátních trasách nabývá lodní doprava, která patří mezi nejlacinější. Největší společností je Pelni, která spojuje téměř všechny obydlené ostrovy.
Na hlavních ostrovech Jávě a Sumatře byla Holanďany vystavena železniční síť, která spojuje velká města a nabízí rychlou a velmi dobrou přepravu, navíc tratě jsou vedeny skrze nádhernou přírodu, což zpříjemňuje cestu.
Meziprovinční spojení mezi Jávou a Sumatrou zajišťují linkové autobusy, jejichž údržba je však ubohá a příležitostně se stávají i terčem banditů.
Při cestování do některých oblastí zůstává jedinou možností pronájem automobilu, vzhledem k jiným zemím není cena vysoká. K řízení je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz, jezdí se po levé straně. Řidičské zvyky místních jsou však otřesné: cesty se vesele ignorují, jezdí se nepřiměřenou rychlostí a v případě nehody se obvykle svalí vina na cizince. Doporučuje se tedy najmout vůz i s řidičem, cena je poměrně nízká. Při cestování do odlehlých oblastí se doporučuje najmout si džíp, protože cesty jsou v žalostném stavu. V deštivých sezónách bývají zatopené i několik týdnů.
Ve městech pro dopravu na krátké vzdálenosti slouží tříkolky zvané becak. Dobré je zjistit si před jízdou průměrnou cenu, protože majitelé se většinou snaží cizince „natáhnout“. Jinou rychlejší možností jsou motocykly ojek, sloužící jako taxi. Řidiče lze identifikovat podle očíslované barevné vesty.
Rizika
V posledních letech dochází k bombovým útokům na turisticky navštěvovaná místa – hotely, restaurace, zábavní podniky. Vzhledem k odlišným etnickým skupinám dochází často i ke střetům mezi nimi. Doporučuje se sledovat bezpečnostní situaci např. na stránkách Ministestva zahraničních věcí.
Nebezpečí hrozí i od stále aktivních sopek.
Svátky a zvláštní události
1.1. - Nový rok, 10.1. - Den oběti Idul Adha (islám.), leden - Čínský Nový rok, leden - Islámský Nový rok, 30.3. - Nový rok Hindu (hind.), 10.4. - Narození proroka Mohameda, duben - Velký pátek (kř.), 13.5. - Den osvícení Buddhy, 25.5. - Nanebevzetí Ježíše Krista , 17.8. - Den nezávislosti (st.sv.) , 21.8. - Nanebevzetí proroka Mohameda, 24.-25.10. - Hari Idul Fitri (islám.), 25.12. - Narození Ježíše Krista, 31.12. - Den oběti Idul Adha (islám.)