Indie

Delhi (Dillí)Město

Dillí je třetím největším městem Indie (po Kalkatě a Bombaji) a jedna z jeho částí, Nové Dillí, je oficiálně hlavním městem Indie. Rozkládá se na březích řeky Yamuna. Při první návštěvě zanechává na cizincích velmi silný dojem, kteří si jej buď oblíbí anebo ihned zavrhnou.

 

Nové Dillí bylo vystavěno za britské nadvlády a to se také promítá do jeho architektury. Všechny cesty směřují k památníku „Indická brána“, jenž byl vystaven na památku neznámých bojovníků, kteří padli v první světové válce. Podél ulice Janpath stojí mezinárodní hotely, působivé budovy sloužící vládním účelům, cizinecké ambasády a muzea Národní a Nehruovo. Nové Dillí svým moderním architektonickým pojetím vytváří velký kontrast se starým Dillí, které se hemží každodenním obyčejným životem.

 

Staré Dillí bývalo přes 2500 let hlavním městem Mughalské říše. Této městské části dominuje velký bazar Chandni Chowk a největší mešita v Indii - Jama Masjid. Místní život je prostě úchvatný, všudypřítomné rikšy, mravenčí život v úzkých uličkách a všeprostupující hinduistická atmosféra. Na horizontu je patrná další významná památka, Červená pevnost se svými minarety, jejíž okolí stále dýchá dřívější atmosférou obrovské říše.

 

Jižní a západní části Dillí jsou nejvíce prosperujícími a nejrychleji rostoucími městskými oblastmi. Své místo zde mají i mnohé památky, mezi něž patří Qutub Minar a pevnost Siri. Qutub Minar je 72.5m vysoký minaret, největší na světě, zbudovaný v letech 1193-1368. K jižnímu Dillí přiléhá Humayunova hrobka, kterou nechala vystavět jeho manželka a jež posloužila jako inspirace pro Taj Mahal v Agře.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články