Hongkong

Doporučená doba návštěvy

Vzhledem k počasí jsou nejlepší dobou návštěvy Hong Kongu měsíce říjen, listopad a prosinec. Obloha je průzračná a svítí slunce. V letním období nastává velmi teplé a vlhké počasí.
Obtížné je cestovat v období oslav nového čínského roku ke konci ledna a začátku února.

Počasí

Hongkongské počasí lze označit za vlhké subtropické. V zimních období (mezi měsíci listopad a únor) přicházejí od severu zimní monsuny a přinášejí studený a suchý vzduch. Období jara je obvykle krátké, mlhavé, typicky s oblačnou oblohou a lehkými dešti. V letních měsících, období mezi květnem a zářím, vanou monsunové větry od jihu. Přinášejí tropické vlhké počasí s občasnými přeháňkami a bouřkami. Podzim je rovněž krátký, oblohu lemují mraky, ale vlhkost klesá.

Předpověď počasí v Hongkongu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 200-850 H$

vyšší třída: 1250-2850 H$

Průměrné ceny za stravu:

jednoduché pokrmy: 10-50 H$

vydatné pokrmy a speciality: 120-250 H$

Doprava

Hong Kong obsahuje mezinárodní letiště, do kterého jsou směřovány lety z většiny zemí Evropy. Hong Kong má velmi dobré námořní spojení s Makaem a čínským poloostrovem Kowloon.
Cyklisticky založení návštěvníci se mohou z Číny dopravit na kole.
Hong Kong má rovněž dobré železniční spojení s okolními čínskými městy, jakožto i se Šanghají a Pekingem.

Nejrychlejší dopravu po městě poskytuje podzemní dráha. Avšak nejlevnější dopravou, při které lze také obdivovat město, je tramvajová, cena se pohybuje okolo 2 H$. V Hongkongu rovněž operuje několik autobusových společností. Po městě se pohybují malé veřejné autobusy zelené a červené linky, které mohou pojmout max. 16 cestujících. Cestující červených linek mohou vystoupit kdekoli je to možné, zatímco zelené linky jezdí po stanovených trasách. Rovnež lze využít služeb taxikářů. Nástupní sazba činí 15 H$ a za ujetí každých 200 metrů se platí 1.40 H$. Taxíky jsou barevně odlišeny podle teritorií, ve kterých jezdí. Nedoporučuje se půjčovat si vlastní automobil, cena se pohybuje okolo 600 H$ na den, navíc tamní doprava je velmi přetížená, jezdí se po levé straně.

Rizika

Co se kriminality týče, Hong Kong patří k bezpečnějším mezinárodním městům. Pouliční kriminalita existuje, doporučuje se stále hlídat si své doklady a peníze, převážně v restauracích a v dopravních prostředcích. Nedoporučuje se obchodovat s lidmi na ulici a rovněž potulovat se osamoceně po městě, kdy se člověk může stát nedobrovolnou obětí krádeže.

V období mezi květnem a listopadem, zvláště v září, hrozí příchod tajfunů, ve městě jsou vyhlašovány varovné signály, při vyšších stupních možného ohrožení se zavírají obchody, restaurace a přestává fungovat veřejná doprava.

Svátky a zvláštní události

leden/únor - Lunární nový rok, duben - Ching Ming festival, Velikonoce, Buddhovy narozeniny, červen - Tuen Ng festival, 1.červenec - vznik Hong Kong SAR, 1.říjen - státní svátek ČLR, Chung Yeung festival, prosinec - Vánoce

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1 HKD = 2,64 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články