Hongkong - část 1.

Čtvrtek, 9.08 | 11:26

Autor: Miroslav Lébl
zdroj: www.miras.cz

8.2.2006: Hong Kong

V Hong Kongu jsme přistáli na novém letišti v deset ráno místního času (o sedm hodin víc než v Praze). Škoda starého dobrého letiště, které bylo přímo v centru a při přistání se prolétávalo mezi mrakodrapama. Tohle vybudovali na umělém ostrově a do centra je to asi 30 kilometrů. Moc formalit nebylo (do Hong Kongu nepotřebujeme víza), jen nám změřili teplotu a vzhůru do Asie. Po všudypřítomných jezdících podlahách jsme vyrazili ven, cestou vyměnili pár dolarů za vydřidušský kurz. Platí se tu hongkongskýma dolarama, kterých je 7.75 za jeden americký. Pro nás jsou to pak rovné tři korunky české.

Z letiště se dá odjet přímo do centra expresním vlakem za sto dolarů. Levnější je nastoupit do autobusu S1, který člověka odveze přímo na stanici metra Tung Chung. Metro je samozřejmě luxusní pohoda, jednoduchá orientace a jízda stojí kolem 10 - 17 dolarů podle vzdálenosti. Venku krásné počasíčko, přes 20 stupňů a jasno.

Vystoupili jsme v Kowloonu (stanice Tsim Sha Tsui), kde se dá sehnat trošku levnější ubytování v obrovských indočernošských panelákových ghettech Chungking Mansion a Mirador Mansion. Vyjma těchto dvou oblud tudy ale prochází hlavní třída Nathan Road, kde se soustředí nejdražší obchody a hotely a nazývá se to tu Zlatá míle. Vevnitř je několik desítek hotýlků a guesthousů přebudovaných asi z původních bytů. Jeden naháneč nás chytil do drápů a nabízel něco za 200 dolarů, od něj mizíme o patra výš, cestou na nás něco křičí další podivní hoteliéři z dalších pater. Naštěstí v 16. patře narazíme na louňácký Travellers hotel (130 HKD za double), kde hnízdí baťůžkáři, což bude na úvod asi přece jen lepší než společné pokoje s indickými dělníky. V přízemí ještě měníme v jedné ze směnáren dolary za normální taxy (cca. 7,75).

Vyrazili jsme po Kowloonu a nejdřív k promenádě, odkud je nejlepší výhled na klasický Hong Kong, který je na druhý straně průlivu. Paneláky se pěkně zrcadlily ve špinavé vodičce. V noci tu pak mrakodrapy hrají lasershow. Tohle místo si hraje trošku na Hollywood, tak jsou tu na chodníku otisky místních hvězdiček a filmové sochy, včetně Jackieho Chana (Ave of the Stars). Vedle je několik muzeí, kde jsme zašli do Vesmírného muzea. V takovéto technologické zemi to bude určitě něco hodně efektního. No, staří a ošuntělost většiny exponátů sahala kamsi do Liptákova. Ještě že to bylo zadarmo díky tomu, že byla středa (to je většina muzeí naštěstí zadáro).

No, Máru jsem už na další muzea neukecal, tak jsme vyrazili nasávat městskou atmosféru. Ještě tu jsou dozvuky čínského nového roku, který byl nedávno, takže všude je spousta světýlek a kýčovitých papírových soch. Lidí spousta, půlka baráku velmi nových a půlce by se člověk vyhnul obloukem. Stále se tu staví, jen to místo lešení lezou po bambusových tyčích klidně na stometrové baráky. Většina silnic je tu podkopaná podchody, tak dá trošku problém vyhrabat se tam, kam člověk chce. Jídlo je tu docela drahé a klasické levné restaurace tu ani nejsou, takže místo restaurací jedu na sušenkách, což mi nedělá nejmenší problém a Marek na jídlu z McDonalda..

Večer ještě kroužíme po Kowloon parku, což je docela velká zelená oáza se sochami a bazénem. Část je uzavřená, protože tam žijí ptáci a ještě je nestačili všechny pozabíjet kvůli ptačí chřipce. Na noc se ještě vracíme na Ave of the Stars, kde začíná laser šou. Nejdřív je každý mrakodrap na druhé straně představen, ten zabliká na pozdrav. A pak asi třicet mrakodrapů na druhé straně různě bliká všemi svými zářivkami a lasery na střechách a do toho nějaká hudba.

Výdaje: 93 HKD (12 $)
Ubytování: 130 HKD/double (Travellers Hotel - Chungking Manson, TV a spol. koupelna a záchod)
Doprava: 20,5 HKD (městská z letiště na metro 3,5; metro 17)
Jídlo: 7,5 HKD (hranolky 7,5)

2. část cestopisu zde http://www.ocestovani.cz/hongkong/cestopisy-353-hongkong-cast-2/3/

oCestovani.cz

Komentáře k článku Název diskuze
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články