Gambie

Gambie je nejmenší zemí afrického kontinentu sousedící se Senegalem. Rozprostírá se podél stejnojmenné řeky, v délce 50 km ji omývá Atlantický oceán. Díky svému úzkému a dlouhému tvaru je celé území pokryto nížinami. Při pobřeží a kolem řeky Gambia se nacházejí močály a lesní porosty. Nejvyšší bod krajiny je pouhých 48 m nad mořem.

Na pobřeží a v okolí řeky Gambia se nachází několik přírodních rezervací a národních parků jako je Abuko Nature Reserve a Tanji Bird Reserve. Výše po řece Gambia Kiang West National Park a Gambia River National Park.

V 15. století se na pobřeží Gambie objevili Portugalci. Od 16. stol. zde Angličani obchodovali se zlatem a otroky. V 17. stol. zde usadili také Francouzi, v roce 1783 se území vzdali ve prospěch Anglie. Angličané založili hlavní město, které se stalo korunní kolonií. Od roku 1965 se země stala nezávislým státem v rámci Commonwealthu. O pět let později byla vyhlášena republika. Hlavním a největším městem je Banjul, jeden z nejlepších přírodních přístavů západní Afriky. Země slouží hlavně jako tranzitní stát. Silnice se táhne na obou březích Gambie.

Gambie je chudý stát, většina obyvatelů je zcela negramotná a živí se rybolovem a hospodářstvím.
Hlavní zemědělské produkty jsou podzemnice olejná, dále rýže, kukuřice, maniok, bavlna, proso a palmová jádra.

Zajímavá místa a města Gambie : Banjul, Georgetown a okolí, Kiang West National Park, Gunjur, Abuko a Tanji Bird Reserve

Gambie : fotografie  

Gambie : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články