Gabon

Gabonská republika se rozkládá v západní Africe na rovníku při pobřeží Guinejského zálivu. Pobřeží Atlantiku lemuje 80–100 km široká močálovitá nížina,která směrem do vnitrozemí strmě přechází v hory. Nejvyšší vrchol Iboundji (1575 m n. m.) se týčí v masívu Chaillu. Tento masív odděluje od pohoří Monts de Cristal na severu země řeka Ogooué.


Hlavní město Libreville leží na pobřeží Atlantického oceánu. Dalšími velkými městy jsou na severu Oyem a na jihovýchodě Franceville. Zřejmě nejznámějším městem Gabonu je však Lambaréné, ležící na řece Ogooué, kde žil a pracoval nositel Nobelovy ceny míru dr. Albert Schweitzer v nemocnici, kterou vybudoval.


Pobřeží Gabonu bylo objeveno Portugalci roku 1472. V období 16.-19. stol. bylo střediskem obchodu s otroky, od 30. let 19. stol. docházelo k postupnému francouzských osadníků a země se stala francouzskou kolonií. Od roku 1960 je nezávislou republikou.


Díky bohatým přírodním zdrojů je Gabon relativně bohatá země s poměrně vysokou životní úrovní. Zemědělství je minimální, převažuje průmysl. Gabon je země bohatých nerostných zdrojů, má světový monopol na těžbu gabunského mahagonu. Dále se těží ropa, zemní plyn, uran, mangan, zlato aj. V zemědělství převažuje produkce hlíznatých plodin, banánů, kakaa, kávy, palmového oleje.

Zajímavá místa a města Gabonu : Franceville, Lambaréné, Libreville, Lekedi, Réserve de la Lopé 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články