Etiopie

Etiopie leží v severovýchodní Africe, v oblasti tzv. Afrického rohu. Většinu povrchu tvoří Etiopská vysočina s průměrnou výškou 2500 m n. m., nejvyšší vrchol je Ras Dashen (4620 m n. m.) Na východě země se rozkládá polopoušť, jedno z nejteplejších míst na Zemi, teploty tady dosahují až 50°C. Na jihu se směrem k oceánu postupně snižuje Somálská plošina. Etiopií probíhá od severu k jihu Velká příkopová propadlina, na které se vytvořilo několik jezer. Bylo zaznamenáno na 850 druhů ptáků. Západně od tohoto riftového zlomu je krajina převážně hornatá. Na severu země se nachází jezero Tana. Jsou zde i známé vodopády Modrého Nilu, který na území Etiopie pramení.

Za návštěvu stojí národní parky Omo, Mago, Bale Mountains, Simien Mountains. Vzhledem k dlouhé historii země, ve které se prolínaly křesťanské a muslimské vlivy, je zde i mnoho církevních památek

Historie území se datuje již od 1. stol. n. l., kdy zde žili semité. V 7. stol. země izolována od křesťanství pronikajícím islámem. Na rozdíl od jiných afrických zemí nebyla nikdy (s výjimkou krátkého období italské okupace během 2. světové války) evropskou kolonií. Počátkem 20. stol. se země stala plně nezávislá. V minulosti bývala známá pod názvem Habeš. Od roku 1993 se řeší spory s oddělenou Eritreau. Společná hranice je dodnes předmětem sporů.

Etiopie je velmi chudá země, hospodářství je vlivem občanských válek a drsného klimatu slabé. V zemědělství pracuje zhruba 80% obyvatel, hospodářský růst je záporný.

Zajímavá místa a města Etiopie : Tana, Addis Ababa, Aksum, Lalibela a Gondar, Národní parky

Etiopie : fotogalerie 

Etiopie : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články