Estonsko

Doporučená doba návštěvy

Vzhledem k velmi chladným zimám je nejlepší dobou návštěvy jaro a léto, přesněji období od dubna do září. I v létě ale v Estonsku hodně fouká vítr.

Počasí

Podnebí je mírné, i když chladnější než v Česku, se 4 přibližně stejně dlouhými ročními obdobími. Charakteristické jsou pro estonské podnebí příjemná léta a velmi chladné zimy, které začínají v listopadu a trvají do poloviny března. Během zimy v Estonsku převládají chumelenice.

Průměrné teploty se pohybují okolo 21°C v létě a -8°C v zimě. Největší vedra přicházejí v červenci, kdy se můžete setkat s 30°C. Naopak v zimě vás může překvapit mráz -23°C.

Orientační ceny:

Cizí měnu bez problémů vyměníte v bankách, směnárnách, hotelech, v železničních stanicích, přístavech i na letištích.
Hlavními bankami, které turistům jsou Hansapank, Optiva Pank a Ühispank. Banky mají otevřeno ve všední dny od 9 do 16 hodin. V sobotu a neděli je zavřeno. Směnárny mají otevřeno ve všední dny od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 15 hodin. Některé směnárny jsou otevřené i v neděli.

Platební karty Visa, Master Card, Dinner´s Club a American Express bere většina větších hotelů, restaurací a obchodů. Lepší je zeptat se na přijímání karet předem. Většina bank uskuteční výběr z platební karty, tzv. cash advance, po předložení pasu. Nejrozšířenějším cestovními šeky jsou American Express.

Ceny jsou přibližně stejné jako u nás.

Doprava

Letecky
Spojení s Tallinnem zajišťuje pravidelná linka společnosti ČSA.

 

Autem
Potřebujete řidičský průkaz (nejlépe mezinárodní), technický průkaz, označení CZ na vnějšku vozidla a zelenou kartu.
Automobil si můžete najmout ve větších městech a na letišti. V Estonsku je hustá silniční síť. Většina komunikací má pevný povrch a je v dobrém stavu.

 

Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 110 km/h na dálnici. Osoby, které vlastní řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky, musí jezdit max. rychlostí 70 km/h (v obci 50 km/h). Vozidla musí svítit i během dne jako u nás. Není povolen žádný alkohol v krvi a řízení pod vlivem alkoholu je velmi tvrdě postihováno.

U velkých čerpacích stanic je možné koupit jakýkoliv benzín, u malých čerpacích stanic můžete mít problémy s nákupem bezolovnatého benzínu.
Soukromé taxíky musí mít na střeše viditelně umístěné číslo vozu a název společnosti. Je dobré se na jízdném domluvit před nasednutím do vozu. V estonských městech můžete využívat také maršut-taxi, což jsou minibusy, které jezdí po pravidelných trasách a zastavují na požádání.


Ve větších městech se můžete pohybovat autobusy, tramvajemi a trolejbusy. Jízdenky se kupují ve stáncích.

Rizika

Bezpečnostní situace v Estonsku je podobná jako v České republice. Měli byste si dávat pozor na své okolí a nenavštěvovat místa, která jsou nebezpečná. Automobily byste měli zaparkovat jen na hlídaném parkovišti. Nechávat cennosti viditelně ve voze je riskantní.

Svátky a zvláštní události

Stejné jako další evropské země, navíc 20. srpna - obnovení nezávislosti.

Další informace

Alkohol je lepší konzumovat v bezpečí hotelového pokoje, protože opilé osoby se stávají častým terčem zlodějů. Podle některých informací jsou především v Tallinnu specializované skupiny, které se zaměřují právě na opilé návštěvníky.

 

Při placení kreditní kartou je nutné pozorně sledovat zaměstnance obchodu nebo hotelu, jak s kartou zachází. Nenechávejte zaměstnance odejít s kartou z dohledu. Kreditní kartou plaťte jen v opravdu renomovaných společnostech.

Očkování

Doporučená očkování: hepatitida A, tetanus, záškrt, klíšťová encefalitida.

Kurz

1,808737 Kč/1 EEK

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články