Eritrea

Eritrea se rozprostírá v severovýchodní Africe podél Rudého moře. Na území země zasahuje Etiopská vysočina. Ta z výše 1000 m spadá na východě do zvlněné Danakilské nížiny, kterou rozšleňují slaná jezera a sopečné kužele. Mezi nížinou a Rudým mořem se táhnou 2225 metrů vysoké Danakilské hory. Ty na západě u súdánských hranic opět přechází v nížinu.


Název země - Eritrea - pochází z antického pojmenování Rudého moře. Země často trpí suchem a patří k velmi chudým africkým zemím. Tento stav způsobily dlouhotrvající války- italská (od roku 1890), britská (1942–1952) a etiopská okupace (od 1952). V roce 1993 proběhlo referendum o nezávislosti země, následně se Eritrea odčlenila od Etiopie a “zdědila” tak celé etiopské pobřeží. Od 90. let se vláda země snaží o obnovu země a vytváření demokratických struktur.


Největšími městy jsou hlavní město Asmara a přístavy Massava a Assab. Eritrea nabízí krásné koupání, šnorchlování a potápění se k neporušeným korálovým útesům v teplém Rudém moři.

Eritrea je turisticky neprobádaná země, jejíž obyvatelstvo tvoří z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové. Oblečením, používaným jazykem, jídlem i zvyky, včetně používaného obrázkového písma, jsou Eritrejci velmi podobní obyvatelům Etiopie, zejména její amharsko-tigrejské části.

Celá země trpí nedostatkem srážek, přesto tvoří zemědělství hl. oblast hospodářství. Chovají se velbloudi, ovce a kozy. Důležitý je rybolov. V omezeném množství se těží zlato, měď, nikl, sůl a železné rudy. Postupně se má těžba rozšiřovat. Většina obyvatel se živý kočovným pastevectvím.

Zajímavá místa a města Eritrei :  Keren, Asmara, Massawa, Twalet, Danakil

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články