Džibuti

Doporučená doba návštěvy

Pro návštěvu se doporučuje období mezi listopadem a první polovinou dubna, kdy jesou teploty nejvlídnější. V ostatních měsících je příliš velké horko.

Počasí

Podnebí je horké a suché, téměř zde neprší. Teploty se od listopadu do dubna pohybují od 25º C do 30º C. V dubnu vane nepříjemný horký pouštní vítr chamsin. V ostatních měsících se teploty dostávají až ke 45º C.

Orientační ceny:

Ceny jsou poněkud vyšší než v ostatních zemích. Nejlevnější jednolůžkový pokoj v hotelu od 10 – 60 USD, dvojlůžkový 20 – 80 USD.


Jídlo v restauraci stojí od 3- 5 USD.

 

Doprava

Pro vstup do země se doporučuje pouze letecká doprava. Do země létají Air France, Ethiopian Airlines, Eritrean Airlines, Daallo Airlines, Yemenia a Djibouti Airlines.


Pozemní spojení s Etiopií je autobusové i vlakové. Do Eritrei je možné přejet vlastním autem, avšak je nezbytná obezřetnost, protože mezi zeměmi existují pouze pouštní stezky. Hranice se samozvanou republikou Somaliland je uzavřená. Lodí je možné se za 30 dolarů přepravit přes Rudé moře (Adenský záliv) do Jemenu. S velkou dávkou štěstí je možné najít loď směřující do Evropy.

Nejrozšířenější, avšak také nejméně pohodlná, je autobusová doprava. Vlak spojující Džibuti s Addis Abebou stojí v několika městech na území Džibuti.

Rizika

Jediná doporučeníhodná doprava do Džibuti a zpět je letecká. Využívání železnice mezi Etiopií a Džibuti není v současné době a ani se nedoporučuje. Příhraniční oblasti bývají uzavřené, na části území leží stále miny. Nedoporučuje se cestovat ani na sever od Tadjoury a Obocku.


V zemi existuje reálná hrozba teroristických útoků. Případné útoky na západní turisty zvyšuje vojenská přítomnost USA. Ve srovnání se sousedními zeměmi je bezpečnostní situace lepší, ale turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných místech a v hotelích. Je dobré úplně se vyhnout jakýmkoli shlukům lidí a demonstracím.

 

Při pohybu po setmění nebo mimo metropoli je žádoucí místní doprovod.

 

Džibuti je frankofonní muslimská země s umírněným přístupem k cizincům. Vyžaduje se decentní oblečení i chování. Alkohol lze konzumovat pouze v barech a v restauracích. Buďte si vědomi, že opilost na veřejnosti může být trestána až dvěma lety vězení.


Při pořizování záběrů pro soukromé účely se doporučuje požádat snímaný objekt předem o svolení.


Je značně rozšířena prostituce a s ní spojené pohlavní choroby, včetně AIDS.

 

 

 

Svátky a zvláštní události

1. ledna

leden až duben (pohyblivé muslimské svátky)

1. května

27. června (Den vyhlášení nezávislosti)

23. října (konec Ramadánu)


25. a 31. prosince

Očkování

Žlutá zimnice - očkování doporučeno vzhledem k risiku nákazy očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články